Buz Suda mı Yoksa Açık Havada mı Hızlı Erir?

Soru: Buz açık havada mı yoksa su içinde mi daha hızlı erir?

Eğer buzun erimesini izlerseniz, suda mı yoksa açık havada mı daha hızlı eridiğini söylemek zor olabilir. Ama su ve hava aynı sıcaklıkta ise buz birinde diğerine göre daha hızlı erir.

Cevap: Havanın ve suyun aynı sıcaklıkta olduğu varsayılırsa; buz, suyun içinde açık havaya göre daha hızlı erir. Sıvı bir madde olan sudaki moleküller havadaki moleküllere göre daha sıkı haldedir. Böylece su molekülleri buz ile daha fazla temas eder ve daha fazla ısı transferine imkan sağlar. Aynı zamanda su, havadan daha fazla ısı kapasitesine sahiptir.

Başlangıçta, açık havada eriyen buzun yüzey alanı suyun içinde eriyen buz ile aynıdır. Ancak, buz açık havada eridikçe oluşan su tabakası havadan ısı emer ve kalan buzu az da olsa yalıtır. Bu da buzun açık havada erimesini, suyun içinde erimesine göre yavaşlatan bir diğer etmendir.

Eğer buzu bir kap suyun içine bırakırsanız, buz suya tam olarak batmaz. Bir kısmı suyun yüzeyinde bir kısmı ise suyun içinde kalır. Böyle bir durumda buzun, suyun içinde kalan kısmı havayla temas eden kısmına göre daha hızlı erir, ama buz eridikçe daha da suya batar. Eğer buz kalıbının suya batmasını engelleyebilir iseniz, buzun suyun içinde kalan kısmının havada kalan kısmına göre daha hızlı eridiğini görebilirsiniz.

Bunların yanında etkili olacak diğer faktörler durumu değiştirebilir. Eğer açık hava esmeye başlar ise artan hava sirkülasyonu ile açık havadaki buz, sudaki buza göre daha hızlı erir. Ya da su ve açık hava farklı sıcaklıklarda olursa; buz yüksek sıcaklıktaki ortamda daha hızlı erir.

İlginizi Çekebilir!  Kuru Buz!

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 1

Yorum Yap