Transcendence – Evrim [Film]

Transcendence Evrim

Johnny Depp’in başrolde oynadığı Transcendence (Evrim), 2014 yılı ekim ayının başlarında ülkemizde gösterime girmişti.

Küresel dünyaya birçok gönderme yapılan filmde aynı zamanda derin bir felsefe içerdiği için olumlu ve olumsuz çok fazla eleştiri aldı. Ancak biz bu filmi sanatsal ya da felsefik açıdan değil bilim açısından ele alıp baktığımızda neler gördüğümüzü anlatmak istedik.

Teknolojinin gelişmesi ile bilimin ve insan gelişiminin ulaşabileceği son nokta nedir?

Evrim filminde bunu kısmen görmek mümkün. Süper bilgisayarlar kullanılarak oluşturulan yapay zeka ve bunun hiç de tahmin etmeyeceğimiz yerlere varabileceğini anlatan bu filmde aslında teknolojinin şu anda ne kadar geliştiği ve gelişebileceğini görebilirsiniz.

Şu an kullandığımız bilgisayarların işlemcilerinden binlerce kat daha hızlı çalışan işlemciler olan kuantum işlemcileri ile çalışan yapay zeka aslında çok uzak bir kavram değil. Geçtiğimiz yıl bilim dergilerinde de ele alınmıştı bu kuantum işlemcileri.

Dünyada büyük araştırma merkezlerinin çoğunda bulunan süper bilgisayarlar aracılığı ile schrödingerin ünlü denkleminin çözülebilmesi sayesinde bilimde çok önemli gelişmeler kat edilmekte (bunun bir kanıtı olarak da 2013 yılı kimya Nobel Ödülünü Hesapsal Kimyacılar kazanmıştı). Bu süper bilgisayarların en basitinde bile 2000 işlemci ve 20 terabayt gibi ram’ler bulunmakta. Dolayısıyla bu işlemcilerin her birinin binlerce katı kadar hızlı çalışan bir işlemci (kuantum işlemcisi) neler yapabilir?

Çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar ile oluşturulan yapay zeka ile nanoteknolojinin üstün özelliklerinin kullanılması acaba neler doğurabilir? Bu filmde bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Bilim kurgu severlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyoruz.

IMDB değerlendirmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Transcendence / Evrim Film Fragmanı

İyi Seyirler! Diğer önerilerimiz için öneri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!  "Bilim Kursu" Projesi

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 2

Yorum Yap