Kim Demiş Kimya Sıkıcı Diye?

Araçlarımızda kullandığımız yakıtlardan güneşteki reaksiyonlara, vücudumuzun biyolojisinden kullandığımız küçük aletlerin içerdiği teknolojiye kadar; kimya bilimi işin temelinde bulunmaktadır. Kalbidir.

Biyoloji, fizik, jeoloji, tıp, astronomi ve sayısız diğer  bilim dallarını bir araya getiren ortak bir bilim dalıdır kimya. Günümüzde bilimleri tek tek ele alıp birinin daha önemli olduğunu söylemek çok da doğru bir kavram olmaz. Bütün bilimler bir şekilde birbirlerinin alanları içerisine girmekte ve birbirlerini tamamlamaktadır.

Ancak ne yazık ki kimya bilimi günümüz de gereken değeri görmüyor? Kimya sıkıcı bir alan olarak görülüyor.

Kimya bilimi ağırlıklı olarak deneysel bir alandır. Deney yapmak, denemek ise bilimin temelidir. Her deneyde farklı bir reaksiyon, farklı etkiler, farklı renkler görmek kaçınılmazdır.

Sizin için seçtiğimiz şu 5 videoyu izledikten sonra bir daha düşünelim, kimya gerçekten sıkıcı mı?

1- Kimyasız bir gün

Eğer kimya hayatımızda olmasaydı neler olurdu? Yada olmazdı…

2- Renk Geçişli Kimyasal Reaksiyon

Bu videoda Briggs-Rauscher reaksiyonu sergilenmektedir. Çözeltinin rengi, renksizden sarıya ve maviye geçiş yapmakta ve bu süreç tekrarlanmaktadır.

3- Aşırı Doygun Sodyum Asetat 

Bu videoda sodyum asetat içeren bir çözeltinin amorf yapılı bir katıya dönüştüğünü görebilirsiniz.

4- Kükürt Hekzaflorür içerisinde yüzmek

Kükürt hekzaflorür gazı atmosferdeki gazdan daha yoğun bir gazdır. Bu özelliği sayesinde harika bir ilizyon(!) şovuna konu olabilir.

5- Civa tiyosiyanat’ın bozunması

Yavaş gerçekleşen bir reaksiyon olmasına rağmen bu videoda süreç biraz hızlandırılmıştır. Ortaya ise garip ve tuhaf biçimli birşey çıkmaktadır.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 1

İlginizi Çekebilir!  Bozuklukları Sirke ile Temizleyelim

Yorum Yap