Tuzun Suda Çözünmesi

Bugün ki konumuz, tuzun suda çözünmesi. Sofra tuzunu (NaCl olarak da bilinen sodyum klorür) suda çözdüğünüz zaman kimyasal bir değişim mi gerçekleşir yoksa fiziksel bir değişim mi ?

Daha önce de burada bahsettiğimiz gibi, kimyasal bir değişiklik gerçekleştiğinde, gerçekleşen reaksiyon sonunda yeni ürün veya ürünler ortaya çıkar. Öte yandan, fiziksel bir değişiklik malzemenin görüşününün değişmesine neden olur, yeni kimyasal yapıda ürünler ortaya çıkmaz.

Tuzun suda çözünmesi kimyasal mı yoksa fiziksel mi değişimdir ?

Tuzu suyun içerisinde çözdüğünüz zaman, sodyum klorür Na+ ve Cl- iyonlarına ayrışır. Kimyasal denklemi ise şu şekilde yazabiliriz.

NaCl(s) → Na+(aq) + Cl-(aq)

Bu nedenle, tuzun suda çözünmesi kimyasal bir değişikliktir. Reaktan (sodyum klorür veya NaCl) ürünlerden farklıdır (sodyum katyonu ve klor anyonu)

Tuzun suda çözünmesi kimyasal bir değişimdir.

Dolayısıyla, suda çözünür olan herhangi bir iyonik bileşik kimyasal bir değişim yaşayacaktır. Bunun aksine kovalent yapıda bir bileşiğin çözünmesi ise kimyasal reaksiyone neden olmaz.

Tuzun suda çözünmesi neden fiziksel olarak düşünülüyor ?

Bu sorunun cevabını internette ararsanız, tuzun çözünmesinin kimyasal bir değişikliğin aksine fiziksel bir değişiklik olduğunu savunan eşit sayıda yanıt bulabilirsiniz.

Karışıklık, kimyasal değişiklikleri fiziksel değişikliklerden ayırt etmeye yardımcı olan genel bir test sebebiyle ortaya çıkar. Başlangıç ürününün sadece fiziksel işlemler kullanılarak geri kazanılıp kazanılamayağı testi. Çünkü bir tuz çözeltisini kaynatırsanız, tuzu geri elde edebilirsiniz.

Peki şekerin suda çözünmesi kimyasal bir değişim midir yoksa fiziksel bir değişim mi ?

Cevabımız burada..

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 2.3 / 5. Oylayan: 3

İlginizi Çekebilir!  Tuzlu Su Nasıl Saflaştırılır ?

1 Comment

  • Ethem Bağcı

    25 Aralık 2020 - 11:06

    Tuzun çözünmesi olayı fiziksel bir değişimdir. Maddenin kimliğinde herhangi bir değişim meydana gelmiyor.

Leave A Comment