Tuzlu Su Nasıl Saflaştırılır ?

Tuz ve su birbirinden nasıl ayrılır ? Deniz suyunu içmek için nasıl saflaştırabiliriz veya tuzlu sudaki tuzu sudan nasıl ayırabiliriz ve tuzlu su nasıl saflaştırılır, hiç merak ettiniz mi? Gerçekten çok basit.

En yaygın iki yöntem damıtma (distilasyon) ve buharlaştırmadır. Ancak iki bileşiği ayırmanın başka yolları da vardır.

Damıtma Yöntemiyle Tuz ve Suyun Ayrılması

Tuzlu suyu kaynatıp buharlaştırabilirsiniz ve geriye sadece tuz kalır. Ama suyu saf bir şekilde geri kazanmak ve toplamak isterseniz damıtma yöntemini kullanmalısınız.

Bu işe yarar çünkü tuz sudan çok daha yüksek bir kaynama noktasına sahiptir.

Alkol Nasıl Saflaştırılır ?

Yukarıda görselde gördüğünüz damıtma düzeneği laboratuvar tipi bir düzenektir. Bu düzenek ile ısıtıcı üzerinde bulunan balon joje de yer alan su kaynayarak buharlaşır. Soğutucu hattından geçen buhar burada yoğunlaşarak sağ taraftaki erlenmayer de toplanır.

Sol taraftaki balon joje de tuz, sağ tarafta ise saf su toplanmış olur.

Damıtma düzeneği kullanarak alkolün nasıl saflaştırabileceğini merak ediyorsanız, sizi buraya alalım.

Tuz ve suyu evde ayırmanın bir yolu olarak evde basit bir damıtma düzeneği kurabilirsiniz. Tuzlu suyu kapağı kapalı bir tencerede kaynatın. Kapağı hafifçe kaydırın, böylece kapağın içinde yoğunlaşan su ayıracak ve ek bir düzenek ile farklı bir kapta toplayabileceksiniz.

Tebrikler! Az önce damıtılmış su yaptınız. Tüm su kaynadığında, geriye sadece tuz tencerede kalır.

Buharlaştırma Yöntemiyle Tuz ve Suyun Ayrılması

Buharlaşma, damıtma ile benzer şekilde ve daha yavaş bir oranda çalışır. Tuzlu suyu sığ bir tavaya dökün. Su buharlaştıkça tuz geride kalacaktır.

Sıcaklığı yükselterek veya sıvının yüzeyine kuru hava üfleyerek işlemi hızlandırabilirsiniz.

Bu yöntemin bir varyasyonu, tuzlu suyu bir parça siyah çizim kağıdına veya bir kahve filtresine dökmektir. Bu tuz kristallerinin geri kazanılmasını tavadan kazıma işleminden daha kolay hale getirir.

İlginizi Çekebilir!  Tuzlu Sudaki Tuz ve Su Birbirinden Nasıl Ayrılır?

Tuzu ve Suyu Ayırmak için Diğer Yöntemler

Tuzlu suyu saflaştırmanın bu iki yöntem haricinde metotları da vardır. Hemen yukarıda paylaştığımız bağlantıda detayları bulabilirsiniz.

Suyu saflaştırmanın bir diğer yöntemi de su filtresi kullanmaktır. Zor durumda kaldığınız zaman kendi filtrenizi yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Nasıl mı ? Buyurun..

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 2

Paylaşmaya Değer!

Yazar Hakkında

Erman Toraman

Kimyaca Sosyal Ağlar Sorumlusu

1 Yorum

Bir Yorum Yaz