Atom Büyüklüklerine Göre Periyodik Tablo

2

Bu periyodik tablo, her bir elementin atomlarının nispi boyutlarını gösterir.

Her atomun boyutu en büyük element olan sezyum ile ilgilidir.

Atom büyüklüğü değerleri, atom yarıçapı verilerinden hesaplanır. Bu tablo, atom boyutunun ve atomik yarıçap değerlerinin periyodik tablo boyunca yatay ve dikey olarak hareket ettikçe nasıl değiştiğini gösterir. Genel olarak, soldan sağa doğru hareket ettikçe atom yarıçapı veya atom boyutu küçülür. Bunun nedeni elektronların çekirdeğin etrafında kabuklar oluşturmasıdır.

Periyodik cetvelde sağa doğru hareket ettiğiniz her adım, merkezdeki proton sayısı bir artar. Bu, elektronları çekirdeğe doğru çeken genel yükü artırır. Daha büyük yük, pozitif çekirdek ve negatif elektronlar arasındaki elektrostatik çekim nedeniyle daha fazla çekme anlamına gelir. Ne kadar fazla çekme olursa elektronların yörüngesi de o kadar sıkı olur.

Atom yarıçapı veya atom büyüklüğünün diğer eğilimi, bir element grubundan aşağı doğru hareket ederken oluşur. Bu yön atomun boyutunu arttırır. Yine, bu çekirdekteki etkin çekim nedeniyledir. Bu sefer, protonların sayısı çok artmasına rağmen, elektron değeri kabukları artmıyor. Aynı periyotta aşağı doğru indikçe, daha çok elektron kabuğu doluyor. Bu doldurulmuş kabuklar çekirdeğin pozitif yükünün bir kısmını perdeliyor ve dış elektronlar ile çekirdek ve elektron yörüngeleri arasındaki çekim kuvvetini azaltıyor.

Periyodik tabloyu pdf olarak buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kaynak: [1]

İlginizi Çekebilir!  Periyodik Tablo

About Author

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

2 yorum

  1. BornToBeQueen on

    Bizim hocamız numaralarına göre büyüklüklerinin arttığını söylemişti. (this is so weird)

  2. The amazing world of gumball on

    youtube kanalınızı kullanmıyor musunuz? Keşke hala video atmaya devam etseniz.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.