Halojenler

Halojenler, periyodik tablonun 7A grubunda bulunur ve ametallerin özel bir sınıfıdır.  Bu gruptaki elementlerin hepsinin elektronegatifliği yüksektir. Halojen elementleri flor, klor, brom, iyot, astatin ve ununseptiyumdur.

Ununseptiyum atom numarası 117dir ve varlığı 2010 yılında bulundu ama geçtiğimiz günlerde laboratuvar ortamında kesin olarak üretilmesi ile periyodik cetvelde yerini aldı.

Özellikleri

Bu reaktif ametaller 7 değerlik elektoruna sahiptir. Asal gaz yapısına yakın oldukları için 1 elektron alarak kolayca oktetlerini tamamlayıp kararlı hale geçebilirler. Bu nedenle oldukça reaktiftirler.

Zehirli ve tehlikeli elementler olarak bilinirler.

Grup olarak halojenler son derece çeşitli fiziksel özellik sergilerler. Oda koşullarında flor ve klor gaz, brom sıvı, iyotsa katı haldedir. Kimyasal özellikleri ise daha benzerdir. Halojenlerlerin hepsinin elektronegatifliği yüksektir. Bütün elementler arasında flor en yüksek elektronegatifliğe sahip olan elementtir. Halojenler özellikle alkali metaller ve toprak alkali metalleri ile reaktiftir. Kararlı iyonik tuzları oluştururlar.

Genel özelliklerinin özeti

  • Çok yüksek elektronegatiflik
  • 7 değerlik elektronu
  • Yüksek reaktivite, özellikle alkali metal ve toprak alkali metalleri ile

 

Kaynak : chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 2 / 5. Oylayan: 6

İlginizi Çekebilir!  Alkali Metal Fotoğraf Galerisi

Yorum Yap