Yağ Damlacıklarında ki Üzgün Suratlar

0


114352_sad-faceYüzeydeki kusurlar, bir damla yağ eritildiğinde karmaşık şekillerin oluşmasını sağlar.

Avustralya Kraliyet Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nde Xuehua Zhang liderliğindeki bir ekip, “pinning” olarak bilinen bir teknik kullanarak, küçük hidrofobik dairelerle desenlendirilmiş hidrofilik bir katı yüzey üzerinde karmaşık 3D motiflerin üretilebileceğini gösterdi. Ekip atom-kuvvet mikroskopisini kullanarak, femtolitre (mililitre milyarda bir milyarda bir) damla yağın şekillerini gözlemlemek için kullandı.

Her bir damlacık altındaki hidrofobik dairelerin düzenlenmesi, yağ ve hidrofobik alanlar arasındaki yüksek afinite nedeniyle damlacık yayılırken üretilen belirli şekillere yol açar. Örneğin, bir damla iki daire boyunca yayılmışsa, iki uç arasındaki köprü sonunda iki küçük damla bırakarak kaybolmadan önce gerilmiş bir dambıl şekli oluşturacaktır.

Dört daire üzerinde oluşan bir damlacık durumunda bir kare oluşur ve köşeleri birleştiren sıvı sonunda dağılır ve dört tane daha küçük damlacık meydana gelir.

Ekip, sıvı damlaların şeklini öngörme ve kontrol etme yeteneğinin, yüksek verimli tarama teknolojileri, yağlayıcılar ve laboratuvar-on-chip cihazlarda uygulamaları olduğunu söylüyor.

 

chemistryworld.com

Yağ Damlacıklarında ki Üzgün Suratlar
5 (100%) 1 vote

İlginizi Çekebilir!  Yağ Asitleri ve Sağlığımız

Yazar Hakkında

Burcu AKIN

Bir Yorum Bırakın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.