Deniz Suyundan Elektrokimyasal Yöntem ile Nikel Eldesi

Metal bakımından zengin deniz suyunda nikelin % 24’ü sadece yedi günde elektrokimyasal yöntemle ayıklanabilir!

sekcukk3

New Caledonianın Güney Pasifik adasındaki yeni araştırmalara göre, su ısıtıcısının içinde kireç kalıntısı oluşmasına neden olan süreç, deniz suyundaki nikel kirliliğinin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Nikel madenciliği New Caledoniada önemli bir endüstridir. Küçük ada, dünyanın en büyük metal üreticisinden biridir. Ancak, geniş açık ocaklar ve şiddetli yağışların kombinasyonu, kurşun ve diğer metaller ile birlikte önemli miktarda nikel adanın çevresindeki suları buluyor demektir. Bu nikel kirliliği, insan sağlığı için tehlikeli olabilir, çünkü gıda zincirini yukarı taşırken balık ve kabuklu deniz hayvanlarının bedenlerinde daha yoğunlaşır.

Fransa La Rochelle Üniversitesi’nden bir çevre mühendisi olan Marc Jeannin ve Noumea’daki New Caledonia Üniversitesi’ndeki meslektaşları katodik koruma yöntemini kullanıp kullanamayacaklarını merak etti. Bu yöntem, okyanustaki metalik yapılardaki korozyonu kontrol etmek için kullanılmaktadır.

Deniz suyundaki bir metale zayıf bir elektrik akımı uygulandığında, kalsiyum karbonata ve magnezyum dihidroksitin sudan çökelmesine ve metal yüzeyinde kalkerli bir kütle oluşturmasına neden olur. Süreç, nikel gibi metalik kirleticiler varlığında incelenmemişti ve araştırmacılar, nikel iyonlarının bir kısmının depoda sıkıştığını bilmek istiyorlardı. Ekip, NiCl2 tuzuyla kaplanmış yapay deniz suyunun bir tüpüne bir galvanizli çelik tel yerleştirdi ve yedi gün boyunca zayıf bir akım geçirdi. Kısa süre sonra, başlangıçta bulunan nikelin % 24’ünün kireç tabakası deposunda sıkıştığını buldular. Bu, nikel kirliliğini gidermek için ucuz ve basit bir yol olabilir.

Tüm kirliliği ortadan kaldıramayız, ancak bunun bir sınırı olabilir. Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi’nde çevreci bir kimyager olan Kristin Orians, yöntemin sadece nikel değil aynı zamanda önemli miktarda diğer metalleri de kaldıracağını söyledi. ‘Birlikte çökeltme çok seçici değil,’ diye Chemistry World’a anlatıyor. ‘Zehirli metalden yeterli miktarda, demir gibi yararlı olabilecek metalleri de uzaklaştırmadan etkili bir şekilde kaldıracağını umuyorum.’ diye düşüncelerini belirtti.

Kaynak:  chemistryworld.com

İlginizi Çekebilir!  Şair Bilim Adamı: Sir Humphry Davy (1778 – 1829)

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap