Organik Kimyada Özel İsimli Reaksiyonlar

0

Genellikle reaksiyonu inceleyen bilim insanının adı ile anılan tepkimeler olarak bilinir. Ancak önemli olan adının arkasındaki bilimsel içeriktir. Bu çok önemli bilimsel içerikleri, hem yazılı hem de sözlü iletişimde kolaylaştırmak için kısa ifadeler kullanılır.

Theodor_Curtiusİsim reaksiyonları, organik kimyada çok önemli bir unsurdur. Özellikle organik kimyanın ilkelerini öğrenmek için mükemmel bir yardımcıdır. Dolayısı ile bir kimyagerin bilmesi gereken konulardandır. Üstelik sadece kimyagerlerin değil, biyoloji ve eczacılık öğrencileri için de önemli bir konudur.

Organik kimyada özel isimli reaksiyonlar; çoğu üniversitede  lisans eğitiminde, ya seçmeli ders olarak anlatılmakta ya da organik kimya reaksiyon mekanizmaları dersinde anlatılmaktadır. Lisansüstü eğitiminde ise uzmanlık dersi olarak anlatılmaktadır. Buna rağmen, konuyla ilgili ülkemizde çok fazla Türkçe kaynak bulunmamaktadır. Dahası internet ortamında tarama yaptığımızda da yeterli kaynağa ulaşılamamaktadır. Durum böyle olunca, ulaşabildiğim yabancı ve türkçe kaynaklardan öğrendiğim bilgileri en doğru olacak şekilde düzenleyip paylaşmak istedim. Başlangıç için de yeni araştırdığım “Curtius Düzenlenmesi” isimli özel reaksiyonu anlatmak istiyorum:

1890 yılında Theodor Curtius tarafından bulunmuştur. Curtius düzenlenmesi, bir açil azit yapısından azot gazı uzaklaşması ile izosiyanat oluşumu ve ardından sulu ortamda aminlerin elde edilmesi ile sonlanır. Termal ya da fotokimyasal olarak gerçekleşebilir.

Genel Reaksiyon:

genel-reax-curtius

 

Açil Klorür                         Açil Azit                                   İzosiyanat                                                                                          Amin

İlginizi Çekebilir!  Gündelik Yaşam ve Kimya [Test]

 

Reaksiyon Mekanizması:

curtius-mek

Kaynaklar :

  1. J.J.Li, Name Reactions, Springer-Verlag, Berlin, 2003.
  2. T.Laue, A.Plagens, Named Organic Reactions, 2nd ed., John Wiley and Sons, New York, 2000.
  3. http://www.organic-chemistry.org/namedreactions/curtius-rearrangement.shtm
  4. http://w3.balikesir.edu.tr/~hnamli/hnokdn.pdf
Organik Kimyada Özel İsimli Reaksiyonlar
5 (100%) 2 votes

Yazar Hakkında

Devran Uysal

BAÜ FBE Kimya A.B.D.' da Yüksek Lisans Öğrencisi

Bir Yorum Bırakın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.