Nobel Ödüllü Kimya Bilimci: Dorothy Hodgkin

Organik moleküllerin yapılarını belirlemesi ile bilinir.

hodgkinGoogle “Doodle” çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Ancak bu seferki çalışma google’ın Türkiye sayfasında yayınlanmadı. Belki ülkemizde bilime yeteri kadar değer verilmediğinden(!) belki de google’ın Türkiye çalışanlarının izlediği politikadandır… Bilinmez.

Google bugün ki doodle ile Nobel ödüllü, Britanyalı bir kimya bilimci olan Dorothy Hodgkin’in doğum gününü kutladı. Dorothy Hodgkin; penisilin, insülin ve B12 vitamini gibi hayatımızda çok önemli yer tutan bazı biyomoleküllerin 3 boyutlu yapılarını tespit etmiştir.

Eğer yaşasaydı bugün 104 yaşına basıcak olan Hodgkin, en çok X-Ray kristallografi tekniğinin gelişimine katkıda bulunmasını ile bilinirdi. Bu teknik, bilim adamlarının moleküllerin nasıl bir araya geldiğini anlamaları ve 3 boyutlu yapılarını belirlemelerine olanak sağlayan bir işlemdir. Daha önceleri bu yöntem anorganik moleküller üzerinde kullanılırdı ama bayan Hodgkin ve onun akıl hocası John Desmond Bernal insülin ve penisilin gibi kompleks organik moleküllerin yapılarını belirlemek için X-Ray kristallografisini ilk kullananlar olmuştur. Bu alanda yaptığı çalışmalardan ötürü 1964 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı ve tarihte bu ödülü kazanan sadece 3. kadın oldu.

Hodgkin bilimin yanında sosyal eşitsizlikler ve barış gibi insani konularla da yakından ilgiliydi. 1976 – 1988 yılları arasında; Bertrand Russell ve Albert Einstein’ın bir manifestosundan esinlenerek, bilimsel buluşların neden olduğu zarar ve çatışmaları (nükleer silahlar gibi) azaltmak için çalışan bir organizasyon olan Pugwash Konferansının başkanlığı yaptı.

1994 yılında öldü.

Kaynak : time.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Bu yaptuğun 'iş' midur?

Yorum Yap