Gazlı Limonatanın Bilimsel Tarifi

Hem deney yapıp hem de şu sıcak günlerde sizi ferahlatacak bir limonata yapmaya ne dersiniz? Peki, normal limonatayı gazlı limonataya dönüştürsek fena mı olur? Haydi başlayalım.

Proje, aynı klasik (yanardağ) kabartma tozu – sirke deneyindeki prensiple çalışır. Bir asit ve kabartma tozunu karıştırdığınızda kabarcık olarak salınan karbondioksit gazı oluşur. Yanardağ deneyindeki asit sirkeden gelen asetik asittir. Gazlı limonata yapmak istediğimizde ise asit limon suyundan gelen sitrik asit olacaktır.

Karbon dioksit kabarcıkları meşrubatların gazlı olmasını sağlamaktadır. Bu kolay uygulanabilir kimya deneyinde, kabarcıkları kendimiz oluşturacağız.

Malzemeler

LimonataHazır limonatalarla da bu proje gerçekleştirilebilir ancak kendiniz yaparsanız şeker oranını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Seçim size kalmış. Limonata için gerekenler:

 • 2 ölçek su
 • ½ ölçek limon suyu (sitrik asit ve az miktarda askorbik asit içerir)
 • ¼ ölçek şeker (sakaroz)
 • Küp şeker
 • Kabartma tozu (sodyum bikarbonat)

İsteğe bağlı olarak:

 • Kürdan
 • Gıda boyası

Yapılışı

 1. Su, limon suyu ve şekeri karıştırın. Bu aşamada biraz tadına bakarak şeker oranını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer tadını ayarladıysanız buzdolabına koyabilirsiniz ki daha sonra soğutmak için buz eklemenize gerek kalmasın.
 2. Çocuklar (veya çocuk ruhunu koruyanlar) için, gıda boyasına batırılmış kürdan yardımıyla küp şeker üzerine gülen yüz veya başka desenler çizin.
 3. Küp şekerleri kabartma tozuyla kaplayın. Kaplama işlemini, kabartma tozu içinde küp şekerleri yuvarlayarak veya küçük bir plastik torba içinde toz ve şekerleri sallayarak yapabilirsiniz.
 4. Soğuyan limonatanızdan bir bardak alın. Hazır olduğunuzda bardağın içine küp şeker atın. Küp şeker üzerinde gıda boyası kullandıysanız, limonatada renk değişimi gözlemleyebilirsiniz.
 5. Şimdi için ve rahatlayın. Afiyet olsun.

Not 1: Gıda boyasına alternatif olarak yenilebilir bir pH indikatörü kullanılabilir. İndikatör küp şeker üzerinde veya limonata içinde olmasına göre renk değiştirir. Kırmızılahana suyu iyi bir alternatiftir, ancak mutfağınızda farklı indikatörlerde mevcuttur.

İlginizi Çekebilir!  Asetik Asit Kullanım Alanları

Not 2: Başka bir asidik sıvıyla da bu proje çalışılabilir. İlla limonata olacak diye bir şey yok! Kabartma tozunu; portakal, misket limon, greyfurt suları ile de karıştırabilirsiniz.

Kaynak: chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 1 / 5. Oylayan: 1

Yorum Yap