Otomobil Cam Suyu Nasıl Yapılır?

Otomobiller için cam suyunu her sürücü zaten kullanıyordur. Peki cam suyunu kendimiz yapabilir miyiz ?

Kendi arabası için kendi cam suyunu yapmak isteyenler için kolay 7 farklı tarif sunuyoruz. Seçim size kalmış…

Metod #1 : Camsil ve su

İlk yöntem olarak camsil ve su karışımını kullanabilirsiniz. 1’e 2 oranında karışımı hazırlayınız. Yani 1 bardak camsile 2 bardak su ilave edin. İyice karıştırın ve aracınıza ekleyin.

Metod #2 : Sıvı bulaşık deterjanı

1 galonluk şişeyi ( 1 galon = ~3.7 litre ) su ile doldurun. Bir yemek kaşığı kadar bulaşık deterjanı ekleyin. İyice karıştırın ve aracınıza ekleyin.

Metod #3 : Sirke (Antifriz)

Bu metodu sadece soğuk havalarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Yüksek sıcaklıkta sirke bozularak aracınız da hiç de hoş olmayan kokulara sebep olabilir.

Eşit miktarda sirke ile suyu iyice karıştırıp, aracınıza ekleyebilirsiniz.

Metod #4 : İzopropil (Antifriz)

1 galonluk bir kaba, bir kaşık kadar sıvı deterjan ekleyin. Şişenin 1/3 ‘ ünü %70lik izopropil alkol ile yada 1/4’ ünü %90lık izopropil alkol ile doldurun. Kabın geri kalanını su ile doldurun. İyice karıştırın ve aracınıza ekleyin.

Metod #5 : İspirto (Antifriz)

1 galonluk şişeye 3 bardak kadar ispirto ekleyin. (ispirto bulamazsanız etil alkol ya da kaliteli bir kolonya da olabilir) Üzerine 10 bardak su ekleyin. Bir kaşık toz deterjan ekleyip iyice karıştırın. Artık aracınıza ekleyebilirsiniz.

Metod #6 : Metanol (Antifriz)

1e 9 oranında metanol ve suyu karıştırın. Yani bir bardak metanol ekliyorsanız üzerine 9 bardak su ilave edin. İsterseniz bu aşamada aracınıza ilave edebilir yada temizleme gücünü artırmak için bu karışıma bir kaşık toz bulaşık deterjanı ilave edip karıştırdıktan sonra da kullanabilirsiniz.

Metod #7 : Yakıt sistemi antifrizi (Antifriz)

1 galonluk kabın yarısını antifriz ile doldurun. 1 çay kaşığı toz deterjan ilave edin. 1 bardak magnezyum sülfat (piyasada ingiliz tuzu olarak da bulabilirsiniz.) Kabın kalanını su ile doldurup iyice karıştırdıktan sonra, cam suyunuz kullanıma hazır.

İlginizi Çekebilir!  Jel Hava Temizleyici Nasıl Yapılır?

İpuçları 

 • Antifriz karışımınızın yeterince güçlü olup olmadığını öğrenmek için; karışımınızdan az bir miktarını gece dışarıda bırakın. Eğer sabah baktığınız da donmuş ise karışımınızı biraz daha sert hale getirmeniz gerekicektir. Karışımınızı hayvanlardan ve çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutmaya da özen gösterin.
 • Ticari olarak satılan cam sularını almayı tercih ediyorsanız; yaz aylarında (yada sıcak iklimlerde) hazır aldığınız cam suyuna su ilave ederek daha seyreltik hale getirip, daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.
 • Karışımları hazırlarken her zaman saf su kullanmaya çalışın. Eğer normal çeşme suyu kullanırsanız, sudaki minerallerin püskürtme bölümünü ve pompayı tıkamak için bir risk oluşturacağını unutmayın.
 • Sıvı deterjanı karışımlarınızda fazla kullanırsanız, camınızda tortular bırakabilir.
 • Cam suyunuza güzel kokulu kaliteli bir kolonya veya oto parfümü, oda kokusu vb kokular da ilave edip; her su fışkırtmanızdan sonra aracınızın içinde güzel kokuyu hissedebilirsiniz.

Lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 4.3 / 5. Oylayan: 19

3 Yorumlar

 • Gökhan

  12 Temmuz 2016 - 01:05

  Sileceklerin su fışkırtan bölümü kireç yapmış ise sisteme bir miktar kireç çözücü eklemek faydalı olur mu?

  • Erkan kocakan

   17 Haziran 2017 - 16:39

   Kireç sökücü aracınızın boya ve kaporta kısmına zara verebilir. Bunu yerine sirke kullanmanız daha iyi olur..

 • selçuk

  1 Şubat 2023 - 12:52

  Piyasada satılan cam suyana hangisi daha yakın? ya da piyasada ki ile aynı?

Yorum Yap