Gazların Genel Özellikleri

Gaz evresindeki bütün maddeler benzer davranışlar sergilerler.

0° C ve 1 atm basınç altında, 1 mol olan bütün gazlar 22,4 L’lik hacme sahiptirler. Diğer yanda katı ve sıvı haldeki molar hacimleri maddeden maddeye çeşitlilik gösterir.

Katı ve sıvılardan farklı olarak gazlar bulundukları kapları eşit olarak ve tamamen doldururlar. Çünkü gaz halindeki maddelerin molekülleri katı ve sıvı haldekine oranla daha düzensiz, daha çok yayılmış haldedirler. Aynı sebepten ötürü bir gaza baskı uygulamak, sıvı bir maddeye baskı uygulamaktan çok daha kolaydır.

Genellikle, bir gazın basıncını 2ye katlamak, gazın hacminin yarısına düşmesine sebep olur. Kapalı bir kaptaki gazın miktarını iki katına çıkarmak, basıncında ikiye katlanmasına sebep olur. Yine kapalı kaptaki bir gazın sıcaklığını artırmak, basıncın artmasına neden olur.

Durum böyle olunca, farklı gazlar birbirine benzer davranışlarda bulununca; gazın hacim, basınç, miktar ve sıcaklığının birbiriyle ilişkili olduğu bir denklem yazmak da mümkün olmuş. Buna ideal gaz kanunu diyoruz.  İdeal gaz kanunu aynı zamanda Boyle yasası, Charles ve Gay-Lussac yasası ve Dalton yasası ile de ilişkilidir ve gerçek gazların davranışını anlamak için merkezi bir yerdedir.

İdeal gaz yasası : 

PV = nRT

Boyle yasası: 

PV = k1

Charles ve Gay-Lussac yasası:

V = k2.T

Dalton yasası:

Pt = Pa + Pb

Formüllerde yer alan ;

P basınç, Pt toplam basınç, Pa ve Pb bileşenlerin basınçları

V hacim

n mol sayısı

T sıcaklık

R, k1 ve k2 de sabitleri ifade eder.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: / 5. Oylayan:

İlginizi Çekebilir!  İdeal Gaz Yasası - Çalışma Problemleri
Paylaşmaya Değer!

Yazar Hakkında

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

6 yorum

Bir Yorum Yaz