Bilim Şenliği için Proje Türleri

Beş temel tür bilim şenliği projesi vardır: deney, gösteri, araştırma, modelleme ve koleksiyon. Kendi ilginizi çeken proje türünü tespit etmeniz proje fikri edinmenizde kolaylık sağlayacaktır. Bu beş tür hakkında bilgi verelim:

Deney veya inceleme

Hipotezin önerilmesi ve test edilmesinde bilimsel yöntemlerin kullanıldığı en yaygın türdür. Hipotezin kabulü veya reddinden sonra gözlemledikleriniz hakkında sonuçlara/yorumlara varırsınız.

Örnek: Mısır gevrekleri ambalajları üzerinde yazan birim gram başına demir miktarını içerip içermediğinin belirlenmesi.

İspat deneyi veya gösteri deneyi

İspat deneyi, genellikle başka biri tarafından önceden yapılmış olan deneyi tekrarlamaktır. Bu tür projeleri kitaplardan veya internetten bularak bir fikir edinebilirsiniz.

Örnek: Osilasyon saati deneyindeki kimyasal reaksiyonun açıklanması ve sunulması. Gösteri düzenlemek ve daha ileri seviyeye taşımak (sıcaklığın saat reaksiyon hızını nasıl etkileyeceğini tahmin etmek gibi) isterseniz bu tür projelerin gelişmeye açık olduğunu unutmayın.

Araştırma

Bu projede bir konu hakkında bilgi toplanır ve bulgular sunulur.

Örnek: Bir soruyu cevaplandırmak için sadece verilerden yararlanmak isterseniz araştırma projesi mükemmel olur. Küresel ısınma konusunda insanların fikirlerini anket yoluyla yoklamanız ve daha sonra sonuçların politika ve araştırmalar için ne anlama geldiği konusunda yorumda bulunmanız örnek olarak verilebilir.

Modelleme

Bu tür projede bir kavramı veya prensibi göstermek için bir model inşa edilir.

Örnek: Sirke ve kabartma tozu ile yanardağ deneyi modellemeye örnektir ancak bir buluş için yeni bir tasarım modeli veya bir prototip inşa ederek inanılmaz bir lise veya üniversite projesine imza atabilirsiniz. Modellemeyle gerçekleşen bir proje en azından yeni bir konsept oluşturmaktadır.

Koleksiyon

Bu proje türünde genellikle bir kavramın veya konunun tarafınızdan anlaşıldığını (öğrenildiğini) göstermek için bir koleksiyon sergilenir.

Örnek: Gösteri, modelleme ve araştırma projelerindeki gibi zayıf veya olağanüstü bir proje olma potansiyeline sahiptir. Projelerde önemli olan çarpıcılıktır. Kelebek koleksiyonunuzu gösterebilirsiniz. Bu size herhangi bir ödül kazandırmaz. Kelebek koleksiyonunun yanında böceklerin kanat uzunluklarının yıldan yıla nasıl farklılık gösterdiğini gözlemlediğinizi ve olgu için olası açıklamalarınızı da eklemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Aynı şekilde pestisit kullanımı veya sıcaklık veya yağış ile bağıntılı bir keşfin önemli getirileri olabilir.

İlginizi Çekebilir!  Bilim Şenliği Nedir?

Kaynak: chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap