Neden Bir Bilim Şenliğine Katılmalısınız?

Size ödev verildiğinden bir bilim şenliği için proje yapıyor olabilirsiniz. Ya da kendi seçiminizle bir proje yapmak için fırsat elde etmiş olabilirsiniz. Her iki şekilde de proje yapmanızın size nasıl yarar sağladığını bilmek sizi motive edecektir.

İnanılmaz şeyler keşfetme

Proje yaparken bir şeyler öğrenmenize ek olarak genellikle çok eğlenirsiniz. Kendi projenizi yaparken yeni bir şeyler bulabilir ve diğer insanlardan da bir şeyler öğrenebilirsiniz. Bilim şenliği için yapılan gerçek araştırmalar bazen önemli buluşlar ve keşiflerle sonuçlanabilir. Projeniz dünyayı sarsan bir etki yaratmasa bile projeye başlamadan önce bilmediğiniz bir şeyleri kesinlikle öğreneceksiniz. Yani kendi içinizdeki dünyayı sarsacaksınız.

Yetenekleri geliştirme

Bilimde daha iyi olmanın yanı sıra birçok beceri kazanacak veya bu becerilerinizi ilerleteceksiniz. Kütüphane ortamı ve düzenine daha aşina olmak, topluluk önünde konuşmayı öğrenmek veya ilerletmek, bir kamera veya kelime işlem programlarını kullanmayı öğrenmek, matematiksel analizde uzmanlaşmak gibi beceriler örnek olarak verilebilir. Bu becerilerin bazılarını öğrenme fikri göz korkutucu olabilir. Ancak bilim şenliği projesi üzerinde çalışırken yardım almanın kolay olduğunu ve kimsenin sizden mükemmellik beklemediğini bilmek içinizi ferahlatır. Projenin faydaları bilimi öğrenmenin de ötesindedir. Daha olgun, daha kendinden emin, daha disiplinli ve daha yetenekli olursunuz.

Para ve ödüller

Okul bünyesinde yapılan bir bilim şenliği projesi size yüksek bir not veya belki sadece bir sertifika olarak dönebilir. Ancak daha yüksek seviyeli (örneğin TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu bilim fuarları) bir organizasyonda yer almanızın ardından gelen başarı; nakit ödülü, tanınma, burs, eğitim olanakları ve istihdam teklifleri olarak size hayattaki basamakları daha kolay atlamanızı sağlayabilir. Kazanmasanız bile okulunuzun adını duyurmak güzel bir deneyimdir.

Kaynak: chemistry.about.com

Görsel kaynağı: piktochart.com

İlginizi Çekebilir!  Bilimsel Yöntem Adımları

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap