Özgün Bir Proje Fikri Nasıl Bulursunuz?

Tamamı size ait olan, kitaplarda geçmeyen veya bir başka öğrenci tarafından yapılmayan orijinal bir bilim şenliği projesi bulmak mı istiyorsunuz? İşte size yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilecek birkaç ipucu…

İlginizi çeken bir konu bulun

İlgi alanlarınız neler? Yemek? Oyun? Köpekler? Futbol? İlk adım sevdiğiniz konuları tespit etmektir.

Sorular sorun

Özgün fikirler sorularla başlar. Kim? Ne? Ne zaman? Nerede? Neden? Nasıl? Hangi? Örneğin aşağıdaki kalıplaşmış soruları kullanabilirsiniz.

….. – ……’ya etki ediyor mu?

….. – …..’ya etkisi nedir/nasıldır?

….. olması için ne kadar ….. gereklidir?

….. – ….’ya ne dereceye kadar etki ediyor?

Bir deney dizayn edin

Sadece tek bir faktörü değiştirerek sorunuzun cevabına ulaşabilir misiniz? Ulaşamazsanız eğer farklı yapıda bir soru sormak size zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır. Evet/hayır veya açık/kapalı olarak cevaplandırabileceğiniz veya ölçüm alabileceğiniz bir değişkene sahip misiniz? Subjektif verilere dayanmak yerine ölçülebilir verileri edinebilmek daha önemlidir. Örneğin uzunluk ve kütleyi ölçebilirsiniz ancak insan belleğini veya tat ve koku gibi faktörleri ölçmek zordur.

Beyin fırtınası oluşturun. İlgi duyduğunuz konuları düşünün ve sorular sormaya başlayın. Ölçebileceğinizi bildiğiniz değişkenleri yazın. Kronometreniz varsa zamanı ölçebilirsiniz. Termometreniz varsa sıcaklığı ölçebilirsiniz. Cevap veremeyeceğiniz soruları liste dışına alın.  Geri kalan sorulardan en beğendiğinizi seçin veya yeni bir konu ile bu egzersizi tekrar deneyin.

Zamanla alıştırma yapınca bir sürü özgün fikir üreteceksiniz.

Kaynak: chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Neden Bir Bilim Şenliğine Katılmalısınız?

Yorum Yap