Zıplayan Top Nasıl Yapılır ?

Zıplayan Top Nasıl Yapılır ?

Zıplayan toplar, kim sevmez ki! Evde, kendiniz, çocuğunuz ile birlikte rahatlıkla yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? Bakalım zıplayan top nasıl yapılır ?

Zıplayan top yapmak için 2 farklı formülümüz var.

Formül-1Formül-2
¼ çay kaşığı kabartma tozu (1.5 g)2 yemek kaşığı mısır nişastası (15 g)
2 çay kaşığı su (10 mL) 1⁄8 bardak su (30 mL)
3 yemek kaşığı tutkal (28 g)1 damla gıda boyası
1 damla gıda boyası

İlk formülümüzü uygulamaya başlayalım mı ?

Formül-1 Yapılışı

Plastik bir kaba ¼ çay kaşığı (1,5 g) kabartma tozu koyun. Kabartma tozu, zıplayan topun temelidir. Kabartma tozunuzu plastik bir kaba koyun. Karışım plastiğe yapışmaz, böylece temizlenmesi daha kolay olur.

Kabartma tozunuza 2 çay kaşığı (10 mL) su ekleyin ve iyice karıştırın. Su, kabartma tozunu çözmek ve bir macun haline getirmek için çalışır. Kabartma tozu ve suyunuzu, tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Eğer iyi çözülmezse karışımınıza birkaç damla daha su ekleyin.

Farklı plastik bir kaba yaklaşık 3 yemek kaşığı (28 g) tutkalı sıkın. Tutkal yoksa, bunun yerine silikon da deneyebilirsiniz kullanabilirsiniz. Veya 2. Formülümüzü inceleyebilirsiniz.

Zıplayan topunuza renk vermek istiyorsanız tutkalın üzerine istediğiniz renk gıda boyası ekleyebilirsiniz. 1 damla yeterli olur ama siz daha koyu ve karışım renkler ile çok farklı sonuçlar da alabilirsiniz. Parlak bir top olmasını istiyorsanız sim de ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra tahta bir çubuk yardımı ile karıştırın.

Suyu ve kabartma tozu karışımını tutkalın içine dökerek iyice karıştırın. Yaklaşık 5 dakika boyunca iyice karıştırın. Karıştırdıkta, karışımınızın daha yapışkan ve koyu bir hale gelecektir.

Karışımınızı elinize alın ve bir top şeklinde yuvarlayarak ona son şeklini vermeye çalışın. Bittiğinde topunuzda herhangi bir çatlak veya çizgi olmadığından emin olun.

İlginizi Çekebilir!  Kuru Buz!

Tam olarak istediğiniz şekli veremediyseniz, misket gibi bir nesneden destek alabilirsiniz. Işıklı bir top isterseniz topunuzun ortasına bir Led ışıkda ekleyebilirsiniz.

Şekliniz hazır olduktan sonra 24 saat boyunca kurumaya bırakınız. Masa, tezgah gibi düz bir zeminde ve kimsenin müdahale etmediği bir şekilde yeterince sertleşene kadar bekleyiniz ve işte, zıplayan topumuz hazır!

Kabarık topunuzu yeniden şekillendirmek isterseniz, üzerine birkaç damla su sürün ve elinizle tekrar şekillendirin.

Formül-2 Yapılışı

Plastik bir kaba 2 yemek kaşığı (15 g) mısır nişastası koyun. Mikrodalgaya uygun güvenli bir kap seçin. Mısır nişastası, zıplayan topunuzun tabanı olacak ve birbirine yapışabilmesi için doğru dokuyu sağlayacaktır.

Mısır nişastasına 1⁄8 bardak (30 mL) su ekleyin ve iyice karıştırın. Su mısır nişastasını bir macun haline getirecektir. Suyunuzu ekleyin ve yapışkan bir kıvama gelinceye kadar mısır nişastasını karıştırın. Metal bir kaşık veya tahta bir çubuk kullanabilirsiniz.

Karışımınızı 1 damla gıda boyası ile karıştırın. İstediğiniz renk gıda boyasını seçin. Rengin karışımınızın her tarafına eşit olarak yayıldığından emin olun.               

Zıplayan top nasıl yapılır ?

Rengide ekledikten sonra karışımı 30 saniye mikrodalgada bekletin ve yaklaşık 2 dakika soğumaya bırakın. Malzemelerinize ısıtmak onların birbirine bağlanmasına yardımcı olur.

Soğuduktan sonra karışımınızı el yordamı ile bir top haline getirin. Topaklanma ve dış yüzeyinde çatlaklar olmamasına özen gösterin.

Şekil tamam olunca topunuzu dokunmadan, en az 10 saat kurumaya bırakın.

Bu yaptığımız zıplayan toplar, piyasada satılanlar plastikler kadar uzun süreli olmayacaktır elbette ve mutlaka parçalanacaktır. Ama o plastik toplar kendi yaptığınız zıplayan top kadar sizi eğlendirmeyecektir.

Kaynak : [1]

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 2

Yorum Yap