Yoğunluk ve Özgül Ağırlık Arasındaki Fark Nedir ?

Yoğunluk ve Özgül Ağırlık

Hem yoğunluk hem de özgül ağırlık kütleyi tanımlar ve farklı maddeleri karşılaştırmak için kullanılabilir. Ancak bunlar aynı ölçüm birimleri değildir.

Özgül ağırlık, bir standart veya referansın (genellikle su) yoğunluğuna göre yoğunluğun bir ifadesidir. Ayrıca, yoğunluk birim olarak ifade edilir (boyuta göre ağırlık). Özgül ağırlık ise saf bir sayıdır veya boyutsuzdur.

Yoğunluk Nedir ?

Yoğunluk maddenin bir özelliğidir ve bir maddenin kütlesinin birim hacmine oranı olarak tanımlanabilir. Genellikle santimetreküp başına gram birimi, metreküp başına kilogram veya inçküp başına pound olarak ifade edilir.

Yoğunluk aşağıdaki formülle ifade edilir:

ρ = m/V

ρ: yoğunluk
m: kütle
V: hacim

Farklı yoğunluğa sahip maddelerin karıştırıldığında nasıl davranacağına dair deneyimizi uygulayarak maddelerin yoğunlukları konusunda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Buyrun deneyimiz.

Özgül Ağırlık Nedir ?

Özgül ağırlık referans bir maddenin yoğunluğuna göre yoğunluk ölçüsüdür. Referans malzeme herhangi bir şey olabilir, ancak en yaygın referans saf sudur. Bir malzemenin özgül ağırlığı 1’den azsa, su üzerinde yüzer.

Özgül ağırlık genellikle sp gr olarak kısaltılır. Özgül ağırlığa göreli yoğunlukta denir ve şu formülle ifade edilir:

Özgül Ağırlıkmadde = ρmaddereferans

Neden birisi bir maddenin yoğunluğunu su yoğunluğuyla karşılaştırmak ister?

Bu örneği alalım: Tuzlu su akvaryum meraklıları, sularındaki tuz miktarını referans malzemelerinin tatlı su olduğu özgül ağırlıkla ölçer. Tuzlu su saf sudan daha az yoğundur, ama ne kadar? Özgül ağırlık hesaplamasıyla üretilen sayı cevabı verir.

Özgül Ağırlık ve Yoğunluk Arasındaki Dönüşüm

Özgül ağırlık değerleri, bir şeyin suda yüzüp yüzmeyeceğini tahmin etmek ve bir malzemenin diğerinden daha fazla veya daha az yoğun olup olmadığını karşılaştırmak dışında çok yararlı değildir.

Bununla birlikte, saf suyun yoğunluğu 1’e (santimetreküp başına 0.9976 gram) çok yakın olduğu için, yoğunluk g / cc cinsinden verildiği sürece, özgül ağırlık ve yoğunluk hemen hemen aynı değerdedir.Yoğunluk özgül ağırlıktan çok azdır.

Sıcaklık yoğunluğu etkileyen birimlerden biridir. Saf suyun değişen ortam sıcaklığına göre yoğunluklarını buradaki tabloda görebilirsiniz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3.3 / 5. Oylayan: 17

Yorum Yap