Petrol Sızıntısına Çevre Dostu Çözüm

Kimyager George John liderliğindeki New York Şehir Üniversitesi araştırmacıları, hafif ham petrol sızıntılarını temizlemek için kullanılabilecek, çevre dostu, biyolojik olarak parçalanabilen yeşil ‘’Herding’’ maddesi geliştirdiler.

Phytol
Fitol molekül formülü

Deniz ortamında bol miktarda bulunan, bitkisel ve küçük moleküllü fitolden türetilmiş olan yeni madde şu anda kullanımda olan kimyasal herderlerin yerini alabilecek potansiyele sahiptir.

John’a (Şehir Üniversitesi Fen Bölümü) göre; ‘’En bilinen kimyasal herderler biyolojik olarak çözünemez ve kimyasal olarak stabil olmakta ve bu nedenle yıllar boyunca deniz ekosisteminde kalabilmektedirler. Amacımız mevcut silikon bazlı polimerlere alternatif olabilecek çevre dostu herding molekülü geliştirmektir.’’

Herding maddeleri, deniz suyu gibi bir sıvıya ilave edildiğinde yüzey gerilimini azaltan yüzey aktif maddelerdir. Petrol sızıntısı durumlarında, petrol sızıntı tabakasının çevresi boyunca eklendiğinde, daralmalarıyla birlikte tabakayı kalınlaştırarak veya sızıntı maddelerini bir araya getirerek petrolü toplanabilir ya da yakılabilir hale getirirler.

Çalışmaya katılan Kimya Mühendisliği Profesörü Charles Maldarelli (New York Şehir Üniversitesi Benjamin Levich Enstitüsü Fizikokimyasal Hidrodinamik Bölümü) araştırma hakkında şunları belirtmektedir: ‘’Arayüzey davranışlarını anlamak, gelecek nesil çevre dostu herding maddelerini tasarlamak için çok önem arz etmektedir.’’

John’un araştırma ekibinde Royal Society of Chemistry’de doktora sonrası öğrencisi olan Deeksha Gupta ve Tulane Üniversitesi’nden Vijay John adlı araştırmacılar da bulunmaktadır.

Bulgular, Science Advances’ın 26 Haziran’daki sayısında yayınlanmıştır.

Makalenin orijinal adı ‘’Sacrificial amphiphiles: Eco-friendly chemical herders as oil spill mitigation chemicals’’ olarak geçmektedir.

Herder ve Herding kelimelerinin Türkçe karşılığı hakkında öneriniz varsa lütfen belirtiniz.

 

Kaynak: sciencedaily.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Kozmetik Ürünlerinde Sürfaktanların Kullanımı

Yorum Yap