“Bilim Kursu” Projesi

Yeni projemiz “Bilim Avcıları ile Bilim Kursu” fongogo‘da!

Biz Kimiz?

bizKendimize “Bilim Avcıları” diyoruz. Çok merak ediyoruz. Dünyanın varolduğu günden, uzayın en dibine kadar; maddelerin birbirleri ile etkileşiminden doğa olaylarına kadar merak ettiğimiz o kadar çok şey var ki. Çok araştırıyoruz. Durmuyoruz, çalışıyoruz, deniyoruz, deneyler yapıyoruz. Bilim nerede ise orada olmaya çalışıyoruz.

Fotoğrafta gördüğünüz çekirdek kadromuz ile bir avuç üniversite öğrencisiyiz. Hepimiz bir bilim aşığı olarak tercih ettiğimiz temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji) lisans ve yüksek lisans öğrencisiyiz. Bilim bizim yaşam biçimimiz. Ama ülkemizde bilimin geldiği nokta da aşikar.

Üniversitelerin temel bilim bölümleri birkaç üniversite haricinde kapandı. Bu bölümlerden mezun olanlar ise ya işsiz ya da alanları dışında hiç alakasız işlerde çalışmaktalar. Bilim yoksa üretim yoktur. Gelişim yoktur. Ülkelerin gelişiminin altında yatan temel etken eğitimdir. Ülkemizde yetersiz ve ezberci eğitim her gün ne yazık ki daha kötüye gidiyor.

Temel bilim bilgilerini esas olarak lise düzeyinde almaya başlayan gençlerimizin büyük çoğunluğu bunları neden öğrendiğini(!) bilmiyor. Öğretmen termodinamik kurallarından bahsederken öğrenci yeni karşılaştığı terimleri sadece ezberlemek ile yetiniyor. Bu terimlerin nereden geldiği, nerede kullanıldığı, kimin neden ortaya böyle birşey attığına dair bir bilgisi yok. Olayların mantığını anlayıp öğrenmek yerine sadece sınav odaklı ezber yapmakla yetiniyor. Tek dertleri sınavlardan yüksek notla geçmek. Öğrenmek hep ikinci planda.

Televizyonlarda yayınlanan programların kalitesini ve seviyesini hepimiz biliyoruz. Bilime dair kaç program var televizyon da yayınlanan? Buna karşılık bir de konusu bile Türk ahlak ve kültürüne aykırı kaç adet dizi var?

Biz büyüdüğü zaman bilim adamı olmak isteyen gençler görmek istiyoruz. Hastalıklara çare bulan, yeni teknolojiler üreten, araştıran, geliştiren, keşfeden ve üreten gençler görmek istiyoruz.

İlginizi Çekebilir!  Neden Bir Bilim Şenliğine Katılmalısınız?

Biz bir şekilde bilimin bu zorlu yolundan geçiyoruz. İstiyoruz ki öğrendiklerimizi, bildiklerimizi, denediklerimizi, bilimin gerçekte ne olduğunu onlar da görsün.

Peki “Bilim Kursu” Nedir?

Bilim kursu bir youtube kanalıdır. İnternetin gücü artık günümüzde tartışılmaz.

Sizlerin desteği ile kuracağımız stüdyoda yapacağımız çekimlerle bilimi anlatmak istiyoruz. Bilimin gündelik hayattaki karşılığı, bilim adamlarının hayatları, ilginç deneyler, pratik bilgiler, bilime dair ne varsa. Özel olarak hazırlanacak grafikler ve görseller ile destekleyeceğimiz videolarımızda bilimin anlaşılır ve açıklayıcı olması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Sadece kendi bilgimiz ile yetinmiyor diğer ülkelerdeki benzer çalışmaları da tek tek inceliyoruz. Gençlerimize kaliteli bir proje sunacağımıza inancımız tam.

Bilim Avcıları olarak bilime olan aşkımızı aktarmak istiyoruz. İstiyoruz ki gençlerimizin yaratıcılığına yaratıcılık katalım, belki de dünyayı değiştirmelerine ön ayak olalım. Yaklaşık 4,5 milyar yıllık geçmişi olan bir dünya için sadece bir Einstein, bir Tesla az değil mi? Dünyanın yeni kahramanlarından bir tanesinin de bizim gençlerimizden olmasını istemez miyiz?

Bugüne kadar bilime ve bilim adamlarına ne kadar sahip çıkabildiğimiz ortada ama bunu değiştirmek için elimizden geleni yapacağız. Bizim umudumuz ve hayallerimiz var.

Sizden istediğimiz destek ise bu yolda sadece başlangıç için bir kıvılcım. Gerisini biz halledeceğiz. Bizim sizin desteğinize ve inancınıza ihtiyacımız var.

Bir hayalimiz var! Bunu gerçekleştirebilmek için desteğinize ihtiyacımız var.

Bilime, eğitime, akla ve geleceğe destek vermek çok kolay. Fongogo üzerinden kayıt olarak projemize destek verebilir ve desteğinz ölçüsünde sizler için hazırladığımız ödülleri almaya hak kazanabilirsiniz.

Projemizin adresi : http://www.fongogo.com/p/bilim-kursu-1#proje

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap