Molekül Nedir?

4

Soru: Molekül nedir?

Molekül, bileşik ve atom terimleri kafa karıştırıcı olabilir. Sizin için molekülün ne olduğunu (ve ne olmadığını) bazı molekül örnekleri ile açıklayalım.

Cevap:

İki ya da daha fazla atom birbirleri ile kimyasal bağ yaparlarsa molekülleri oluştururlar. Atomların aynı ya da birbirinden farklı olmasının bir önemi yok.

Molekül Örnekleri:

Moleküller basit ya da karmaşık yapıda olabilir. Yaygın olarak kullanılan bazı moleküller:

molekuller

Moleküller ve Bileşikler

İki ya da daha fazla elementten oluşan moleküller, bileşik olarak adlandırılır. Su, kalsiyum oksit ve glukoz; bileşik olan moleküllerdir. Bütün bileşikler moleküldür ama bütün moleküller bileşik değildir.

Molekül ne değildir ? 

Tek atomlu elementler molekül değildir. Tek bir oksijen atomu O, bir molekül değildir. Oksijen, başka bir oksijen atomu ile (O 2, O 3 gibi) ya da farklı bir element ile (karbondioksit, CO 2 gibi) bağ yaptığında molekül oluşur.

Molekülü anlatan eğlenceli bir tasarım:

kimyasal dans pisti

İlginizi Çekebilir!  Çekirdek Kararlılığı Nedir?

About Author

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

4 yorum

  1. Bütün bileşikler moleküldür ifadesi yanlış değil mi ?
    Bildiğiniz gibi iyonik bağlı yapılarda(iyonik bileşikler) molekül ifadesi yerine birim hücre, örgü yapi ya da kristal yapi ifadeleri kullanilir?
    Yanlış miyim?

  2. Pingback: Molekül Nedir? Molekül Çeşitleri Nelerdir? Ruh Molekülü Nedir? - açık lise, aöl test, açık, lise, aciklise, açık lise ders seçimi, açık lise ders kitapları, açık lise ders notları, www.aol.meb.gov.tr, açık lise sınav soruları çöz

  3. Pingback: Bilim adamları ilk kez tek bir molekülün ısı transferini ölçtüler | İlim+Bilim

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.