Kozmetik Kimyacılarının Bilmesi Gereken Biyokimya Terimleri

Bilimin hiçbir dalı kesin olarak birbirinden ayrılamaz. Kimya, biyoloji, fizik, matematik… hepsi iç içedir. Hepsi birbirini tamamlar. Kimya ile biyolojinin kesiştiği noktada ise biyokimya bulunur.

Eğer kozmetik sektöründe çalışmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı biyokimyasal terimler var.

Epigenetik: Kalıtımsal olup genetik olmayan fenotipik varyasyonları inceleyen bilim dalıdır. DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsi olan, gen ifadesi değişikliklerini inceler. Diğer bir deyişle,  bu değişiklikler hücreyi ya da organizmayı doğrudan etkilemektedir ancak, DNA dizisinde hiçbir değişiklik gerçekleşmemektedir.

Üründe kullanılan içeriklerin genler üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığını araştırmak için kozmetik alanında büyük bir etkisi vardır. Bu alandaki araştırmalar ile kozmetik teknolojisinin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır.

Proteomik: Proteinlerin yapısını, çalışma şekillerini ve fonksiyonlarını araştırır. Bu alandaki en önemli araştırma yaşlanma sürecini durduracak proteinleri bulmak. Bulunduğu zaman kozmetikte yeni bir çağa girileceğini sanırım hepiniz tahmin edersiniz.

Amino Asitler: Yaşamın temel yapı taşlarıdır. Yapılarında amin grubu ve karboksilik asit grubu içeren bu bileşikler bir araya gelip dizilerek proteinleri ve vücudumuzda geri kalan her şeyi oluştururlar. Yeryüzündeki bütün yaşamın temelini oluşturan ve doğal olarak bulunan 20 amino asit vardır.

Aminoasitlerin uygulandığı zaman cildi mi yoksa saçlarımı daha fazla nemlendirdiğine dair yeterli kanıt bulunmasa da pazarlamacılar kozmetik ürünlerindeki amino asiti yıllardır bir pazarlama ürünü olarak kullanmaktadırlar.

Peptitler: 50den az amino asitin birlikte dizilmesi ile oluşan herhangi bir amino asit dizisidir. Kozmetik ürünlerinde faydalı bir anti-aging (yaşlanma geciktirici) teknolojisi olarak kullanıyor olabilir ama bu çoğunlukla bir pazarlama hilesidir.

Protein: Hayatın devamlılığını sağlayan kimyasallar. Amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Proteinler, amino asitlerin yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir. Her proteinin kendisine has özelliklerinin olmasını sağlayan özel amino asit dizilimleri vardır. Proteinlerin işlevlerinin çoğu, kendisini oluşturan amino asitlerin özelliklerinin tayin edilmesiyle anlaşılabilir.

İlginizi Çekebilir!  Alkol Yaraya Döküldüğünde Neden Yakar?

Gelecekte kozmetik ürünlerinde kullanılacak bütün hammaddelerin proteinlere dayalı olacağına inanıyorum. Tüketiciler tam olarak ne olduğunu bilmese bile protein terimine oldukça aşinadır.

Enzim: Bazı biyokimyasal reaksiyonların daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan özel bir protein türüdür. Katalizörlerdir. Çoğu tüketici ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Sadece bilimin önemli bir konusu olduğunu bilseler de oldukça aşina oldukları bir terim.

Proteaz: Protein parçalayan bir enzim türüdür. Bazı anti-aging ürünlerin kolajen ve elastin gibi cilt proteinlerini parçalayan proteazları durdurduğu söyleniyor.

Kök Hücreler: İşlevsel olarak farklılaşmamış, yani vücudun herhangi bir organ ya da dokusunda özel bir görev yapabilmek için tam olarak olgunlaşmamış karmaşık bir yapısı olan, bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturan ana hücre türleridir. Bu öncül hücre bedenin başka hücrelerine dönüşebilme yeteneğine ve daha fazla kök hücre üretmek için kendini yenileme yeteneğine sahiptir.

Üretilen tüm yeni deri hücrelerinin kaynağı dermisteki kök hücrelerdir.

Kök hücreleri gelecek tedavilerde kullanmak için birçok araştırma devam ediyor ama bu alandaki teknoloji henüz yeteri kadar ilerlemedi. Ama bu yine de kozmetik alanındaki pazarlamacıları kök hücreli ürünleri çıkarmaktan alıkoyamadı. Kök hücreler uygulanabilir değildir ve formülde yer almasının çok fazla bir etkisi yoktur. Ama bu terimi duyan müşteriler bunun ürünü almak için yeterli bir neden olduğunu düşünüyor.

Biyoreaktör: Bakteri, maya, mikroplar gibi biyolojik kökenli materyallerin kullanılması ile gerçekleştirilen büyük ölçekli üretimlerin yapıldığı teknolojidir. Bu teknoloji, petrol türevli maddelerin yerine yeni ürünler geliştirilmesi olanağı ile kozmetik bileşenlerinin geleceğini temsil ediyor.

Eminim çok daha fazla terim vardır ve eğer bu yazıda yer alması gerektiğini düşündüğünüz terimler varsa, aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın lütfen.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3 / 5. Oylayan: 1

Yorum Yap