Kendini Yenileyebilen Esnek Teller Üretildi!

Sıvı metal kullanarak kendini yenileyebilen ve esnek teller oluşturuldu!

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesinde araştırmacılar içerisinde hem sıvı metal merkez hem de koptuktan sonra moleküler düzeyde tekrar bağlanabilen polimer kılıf barındıran kendini onaran ve elastik kablo üretmeyi başardılar.self-healing-stretchable-wires

‘Sıvı metal kullandığımızdan bu teller mükemmel bir iletkenlik özelliğine sahip ve ayrıca tellerin elastik ve kendini onarma özelliği olduğundan, yüksek basınçlı ortamlara maruz kalabileceği teknolojilerde kullanılması açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir.’ diye belirtiyor Dr. Michael Dickey (NC State Üniversitesi Kimya ve Biyomolekül Mühendisliği doçenti).

Araştırmacılar ilk olarak katı tel kullanarak oluşan piyasada mevcut kendini onarabilme özelliğine sahip polimerler yardımıyla mikroakışkan kanallar adı verilen küçük tüneller oluşturdular. İndiyum ve Galyumdan oluşan bir sıvı metal alaşımıyla doldurulan kanallarla elastik kılıf içerisinde bir sıvı metal tel oluşturmayı başardılar. Telin sıvı olması bakımından polimer kılıf ile uzatılabilme şansı bulunuyor.

Bu oluşturulan tel kesildiğinde veya koptuğunda sıvı metal oksitler kılıftan dışarı sızmayı engelleyen bir ‘kabuk’ formunu alır. Tel kopmuş kenarlarından tekrar bir araya geldiğinde, sıvı metal bağlanır ve kılıfın moleküler bağları yeniden oluşur.

Dickey ‘Bu işi heyecanlı kılan bir diğer unsur kabloları farklı şekilde bağlamak amacıyla kesip yeniden yapılandırılması için bir makastan daha fazlasını kullanmaya gerek kalmadan var olan ve karmaşık devreleri oluşturmaya olanak sağlamasıdır.’ diye belirtiyor.

Dickey ve ekibi tarafından geliştirilen bu teknik, benzer şekilde polimer kılıfı bölümler halinde keserek ve kanalların aynı hizada olması şartıyla kabloları farklı açılarla bağlayarak oluşan mikroakışkan kanalların bağlantısı ile kompleks ve üç boyutlu yapılar oluşturulabilecektir.

Konuyla ilgili video :

Kaynak : sciencedaily.com
İlginizi Çekebilir!  Giysiler Neden Kırışıyor ?

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap