Boyadaki Zehirli Ağır Metaller İçin Çevre Dostu Alternatif

Avusturyalı bilim adamları, çevre dostu bir enzim olan lakkazın boyadaki zehirli kurutma etmenlerinin yerine kullanılabileceğini gösterdiler.

Su bazlı boyalarda, Filmlerin doymamış yağ asitli kısımlarının oksidatif çapraz bağlanması ile katalizlenen bağlayıcı maddeler olarak halen kuru ağır metaller kullanılmaktadır.

Avusturya endüstriyel biyoteknoloji merkezinde Enrique Herrero Acero, Graz ve meslektaşları ağır metal katalizini, aracı olarak lakkaz enzimi kullanılarak toksik olmayan biyokataliz ile yer değiştirmeye karar verdiler. c2gc36666e-GC-cover-image_300

Mantarlar, bakteriler ve bitkilerde bulunan lakkazlar özellikle fenolik bileşiklerin oksidasyonunu katalizleyebilmektedir ve aynı zamanda gıda, kağıt ve tekstil sanayi gibi diğer alanlarda da kullanılmaktadır.

Aracılar, enzim ve substrat arasında “elektron servisleri” olarak hareket ederek bir enzimin substrat kapsamını genişletmek için kullanılabilen küçük moleküllerdir. Herrero Acero, yeni bir hızlı tarama prosedürü ile en etkili aracıyı seçmede bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ekip, çapraz bağlanma reaksiyonunda oksijen tüketilirken filmdeki oksijen konsantrasyonunu ölçmede floresan sensör sistemini kullanmıştır. Sensör sistemi, polistirene immobilize bir gösterge boya kullanır.

1-hidroksibenzotriazolun polyester reçinenin oksidasyonunda lakkaz için etkili bir aracı olduğu kanıtlanmıştır ve reaksiyon sırasında oksijen tüketiminin ölçülmesi, reaksiyonun çapraz bağlanma yolu ile iki fazlı bir radikal mekanizması ile ilerlediğini göstermiştir. Herrero Acero, yeni tarama tekniği kullanarak yenilenebilir kaynaklardan yüksek performanslı yeni aracılar araştırmaktadır.

İngiltere, Huddersfield Üniversitesinde Enzim kataliz ve biyoorganik reaksiyon mekanizmaları konusunda uzman Andrew Laws “enzim, içinde bulunduğu ortam göz önünde bulundurulursa, işini çok iyi derecede yapar” diyor. O, kurutma işlemi olarak henüz kobalt katalizi kadar hızlı olmadığı için reaksiyon kinetiğinde daha fazla araştırma yapılmasını öngörmektedir. Laws ve Herrero Acero gelecekteki mühendislik çalışmalarının lakkaz enziminin aktivitesini ve kararlılığını arttıracağını umuyorlar.

Kaynak : rsc.org

İlginizi Çekebilir!  Su Zehirlenmesini Duydunuz Mu?

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap