Kuarkların Büyücüsü [Kitap]

“Ne zaman bir yıldıza bakıp bir dilek tutarsın,
Seni sen yapan atomlara varırsın.”

Bilim eğlencelidir, enteresandır, şaşırtıcıdır. Bilimi anlatmak için bir çok kelime tercih edilebilir. Ancak bilim her zaman kolay ve anlaşılır değildir.

Bazı konular vardır ki defalarca okursunuz, kafanızda bir kalıba oturtmaya çalışırsınız ama başaramazsınız. Ya da çok zorlanırsınız.

Tam bu noktada devreye Robert Gilmore giriyor. Gilmore yazdığı “Kuarkların Büyücüsü – Bir Parçacık Fiziği Masalı” ile atom altı dünyaya yolculuk ediyor.

286353Hikayenin ana kahramanı Dorothy tıpkı Harikalar Diyarı’na düşen Alice gibi, bir gün yaptığı bir yolculuk sırasında kendini başka bir dünyada buluyor. Eve dönüş yolculuğunda Kütle Cadısı, Elektrik Yükü Cadısı, Renk Cadısı, Atomik Bahçe, Cern Krallığı, At-Adamlar ve çok daha fazla masalsı unsuru bu masal-bilim kitabında bulabilirsiniz.

Atom çekirdekleri. Bir atom istiyorsan işe bir çekirdek ile başlaman gerekir. Tıpkı yaşlı büyükannemin dediği gibi,

Ne zaman bir çekirdek ekersin,
İstediğin atomu elde edersin.”

Robert Gilmore atom altı dünyayı masal ile harmanlayarak daha açıklayıcı bir halde insanlara aktarıyor. Tabi bütün kitap masal şeklinde değil, içerisinde konu hakkında bilmeniz gereken bilimsel açıklamaları da her bölümde yine belirtiyor. Kitap her ne kadar çocuk kitabı gibi görünse de değindiği konular itibari ile belirli bir seviyenin üzerinde ki okuyucu kitlesine hitap ediyor.

Atom altı dünyayı ve kuarkları merak edenler için okunulmasını kesinlikle önerdiğimiz bir kitap.

atombahce

Arka kapak:

Kuarkların Büyücüsü” küçük bir kızın normal olarak görülemeyen ve tanımlanamayan atomaltı parçacıkların dünyasına yaptığı gerçeküstü yolculuğun kitabıdır. Dorothy, Kansas’a giden bir yer altı treninde yolculuk yaparken kendisini aniden başka bir dünyada bulur. Hem de bütünüyle farklı bir dünyada…
Buradaki yolculuğunda kendisini bu yeni dünya hakkında bilgilendirecek yeni arkadaşlar edinir. Maddeyi oluşturan ve bir arada tutan dört cadı ile tanışır; Kütle Cadısı, Elektrik Yükü Cadısı, Renk Cadısı ve Zayıf Cadı. Maddenin en küçük ölçekte gerçekte ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak ve kendi dünyasına geri dönebilmek için durmaksızın soru sorar ve anlamaya çalışır.
      Modern fizik biliminin en karmaşık ve en az bilinen alanı olan Kuarklar, tanınmış fizikçi Robert Gilmore tarafından okuyucunun daha kolay anlayabilmesi için masalsı bir dille kaleme alınmış, konunun izin verdiği kadar açık bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.

 

İlginizi Çekebilir!  Kitap : Simyacı

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 1

Yorum Yap