Kalsiyum Hidroksit Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Kalsiyum hidroksit, Ca(OH)2 kimyasal formülü ile bilinen beyaz toz ya da renksiz kristal şeklinde bir maddedir. Kalsiyum oksitin (sönmemiş kireç) su ile karıştırılmasından elde edilir.

kalsiyumreaksiyon

Sönmemiş kirecin söndürülmesi bir hidratasyon olayıdır. Sönmemiş kirecin üzerine az miktarda su dökülünce bir süre sonra kireç parçasının kabardığı ve yavaş yavaş çatlayarak dağıldığı, aynı zamanda sıcaklık artışı ve buharlaşma görülür. Sonucunda ise sönmüş kireç dediğimiz kalsiyum hidroksit meydana gelir. Bir diğer adı da hidratik kireçtir.

Kullanım Alanları

Erlenden özel el yapımı anahtarlarımızı incelediniz mi?
Keçeden özel el yapımı anahtarlarımızı incelediniz mi?

Kalsiyum hidroksitin çok geniş bir kullanım alanı vardır.

Yer altı sularını temizlemek için su arıtma tesislerinde ve şehir hatlarında ki asidik suyun geçtiği borulara zarar vermemesi için pH’ı yükseltmek amaçlı kullanılır.

Kağıt üretim endüstrisinde de bolca kullanılır. Kraft prosesinin (odunun kağıt hamuruna çevrilme süreci) bir bileşenidir.

Kalsiyum hidroksitin çok farklı alanlarda tercih edilir. Bunun başlıca sebeplerinden biri de ucuz olmasıdır. Harç ve beton malzemelerinden, petrol arıtma endüstrisine, zirai ilaçlarda toprağı nötralleştirmede ve ayrıca tüy dökücü kremlerde etken madde olarak da kullanılır.

Kalsiyum hidroksit aynı zamanda gıda sektöründe de kullanılır. Alkolsüz içeceklerde suyun hazırlanma işleminde, şeker endüstrisinde şekeri, şeker kamışından ayırmak için, meyve sularını güçlendirmek için ve bebek sütlerinde kalsiyum takviyesi amacıyla kullanılır.

Güvenlik Uyarıları

Kalsiyum hidroksitin sağlığınızı tehdit edecek, dikkat edilmesi gereken birkaç riski bulunmaktadır.

Solunum sisteminizde tahrişe neden olarak öksürük, nefes darlığı gibi sonuçlar doğurabilir. Yutulması halinde midenizi tahriş edip, şiddetli ağrı ve kusmaya neden olabilir. Kalsiyum hidroksit uzun süre cilde temas ederse cildi aşındırabilir ve ciddi yanıklara sebep olabilir. Gözler içinde tehlikeli bir madde olup körlüğe bile sebep olabilir.

Cilt hastalıkları ve solunum yolu hastalıklarına sahip olanlar bu malzemeyi kullanmadan önce gerekli önlemleri almalılar.

İlginizi Çekebilir!  Asetik Asit Kullanım Alanları

Kalsiyum hidroksit iyi havalandırılmış, serin ve kuru bir yerde sıkıca kapatılmış kaplarda saklanmalıdır. Oksitleyiciler ve kimyasal olarak aktif metallerden şiddetli bir reaksiyonu önlemek amacıyla uzakta tutulmalıdır.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 4.6 / 5. Oylayan: 5

Yorum Yap