Kozmetik Koruyucuları Neden Kötüleniyor?

Koruyucular bir kozmetik ürünü formülünde kullanabileceğiniz diğer birçok bileşen arasında en zararlı malzeme olarak anılırlar. Hatta kimya bilimi hakkında hiç bilgi sahibi olmayan insanlar bile muhtemelen paraben ve formaldehitin “zararlı” olduğunu duymuştur.

Kozmetik ürünlerinde ki mikrobiyal ürüme; hem insan sağlığını hem de ürünün kimyasal yapısını bozabilir. Bu sebeple kozmetik ürünlerinde koruyucu maddeler kullanılır.

Koruyucular hücreleri öldürmek için tasarlanmıştır. Bu yüzden etkilidirler. Aynı zamanda bu yüzden de potansiyel bir tehlike içerirler. Koruyucu maddeler; iyi insan hücreleri ve kötü miktobiyel hücreler arasında ki ayrımı kolay yapamazlar. Ama sonuçta, üründe koruyucu kullanmanın riski hiçbir koruyucu madde kullanmamanın riskinden çok daha azdır. “Toksik” kimyasalların bir güvenlik sınırı vardır. Eğer yeterince yüksek miktara maruz kalırsanız, bütün kimyasallar ölümcül olabilir. Kaç insan su yüzünden ölmüştür?  ( aşırı miktarda su içmek de ölümcül olabilir, başka bir örnek olarak suda boğulmak da gösterilebilir. )

Tehlikenin maddenin dozu ile alakalı olduğunu unutmayın!

Kozmetik bilimi araştırmacıları, bu alanda araştırmalarına devam ediyor.  Yeterince güvenli bir koruyucu madde üreten araştırmacı bir günde zengin olabilir. Umuyoruz ki en kısa zamanda birisi böyle bir madde üretir ama ufukta henüz umut verici bir malzeme görülmüyor.

Son yıllarda en çok kullanılan kozmetik koruyucu maddeleri nelerdir?

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Kozmetikde Kullanılan Zararlı Kimyasallar

Yorum Yap