Kozmetik Kimyası – III

Makalede Neler Var ?

4. Adım : Başlarken Patent Kullanımı

Patent İçeriğinden İpuçları

Kopyalamaya çalıştığınız bir çok kişisel bakım ürünün benzer özelliklerini taşıyan patentler vardır. Ana formüle sahip şirketler yaptıkları ürünün listesini vermek istemezler, onların patentleri hala yürürlüktedir, patentler bir prototip için büyük bir başlangıç noktasıdır.

Patentler ayrıca formüldeki maddelerin tüm özelliklerini en iyi anlamanız için arkaplan bilgilerini içeren mükemmel kaynaklardır. Bu sizin formülü çözme girişimlerinizde ölçülemeyecek kadar bilgi sağlayacaktır.

Patentler aynı zamanda kullanılacak olan karışımların tedarikçi isimlerini de verir. Tedarikçiniz ile konuşarak bu formülde kullanılan maddelerin sayısı ve karışımdaki konsantrasyonları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Patentler Neler Yapmayacağınızı Söyler

Patentler formülasyon ipuçları yanında yapmamanız gereken şeyler hakkında da yol gösterir. Bu size maddelerin kombinasyonu ne düzeyde olması veya olmaması hakkında yol gösterecektir.

Bu noktada nerede başlayacağınız veya başlamayacağınız konusunda endişelenmeyin. İlk hedefiniz yakında rakip ürünün taklidi olan bir prototip elde etmek olmalıdır. Taklit ürünü oluşturduktan sonra Patent’ten faydalanarak formülde ayarlamalar yapabileceksiniz.

Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri üzerinde yapılmış çalışmaları gösteren sayısız çalışma ve patent vardır.

Patentleri Nereden Bulacağız?

Patent için en iyi kaynak  United States Patent Office ‘dir. (Web sayfası aktif çalışıyor) Burada 1976’dan beri her patentin tam metnini bulmanız mümkündür.

5. Adım Formül Yapmaya Başlamak

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  E-Kitap : Bir Kozmetik Ürününün Formülünü Çözmek

Yorum Yap