Kozmetik Kimyası – IV

Makalede Neler Var ?

8. Adım: Prototiplerin Laboratuar Testleri

Deneyin

Ürününüz üzerine yapacağınız ilk test ürünü kendi üzerinizde kullanmanızdır. Eğer rakip ürünü daha önce deneme imkanınız olmuşsa, kendi ürününüzle bu ürünü eşleştirebilir, ne kadar benzer ürün elde ettiğiniz konusunda bilgi sahibi olursunuz. Hiçbir test ürünü kendi üzerinizde kullandığınız testten daha etkili olmayacaktır. Deneyimlerinizden elde ettiğiniz farklılıkları mutlaka not alın.

Ne kadar başarılı olduğunuza kendinizi ikna etmeniz için diğer test türlerini de yapmalısınız. Bu testler üzerinde çalıştığınız ürünün özelliklerine bağlı olarak değişebilir.

İhtisas Laboratuar Testleri

Cilt losyonlarının performansını karşılaştırmak amacıyla Novametre, Cutometre, Twistometre veya Dequamation diskleri gibi cihazlar kullanılmaktadır.

Saç ürünleri için bir kuaförde saçlar üzerinde veya Instron ve Diastron gibi cihazlar ile testler yapabilirsiniz.

Formülün performans özelliğini gösteren diğer geniş yelpazeye sahip test türleri olan, köpük miktarı, formül yapısı, havalandırma etkisi, renk gibi özellikler için testler yapabilirsiniz. Buna ilişkin örnek test sonuçları B.C.C kitabında varmış (bir türlü bulamadığım meşhur kitap)

Bu performans testleri hedef ürün için oluşturduğunuz prototipleri ayarlamamız için bize bilgi verecektir.

Prototiplerin Gözden Geçirilmesi Ve Yeniden Yapılması

Bilgilerinizi topladıktan sonra, formülünüzü ayarlamak ve yeni testler yapmak için yeni prototipler yapın. Yeterli ayarlama ve test sayesinde hem içerik olarak hem de orijinal formüle sahip prototip oluşturmuş olacaksınız.

Bir sonraki adıma geçmeden önce prototipinizin stabil (kararlı) olup olmadığını anlamanız için hızlı bir stabilite kontrolü yapılmalıdır. Eğer elinizde hedef ürün yeterince varsa bunu stabilite testine koyarak performansını ölçebilirsiniz. Eğer elinizde yeterince yoksa, stabil olduğunu varsayarak sizin ürününüzün stabil olup olmadığını görmek gerekir. Eğer stabil (kararlı) değilse, formülasyon üzerinde yeni ayarlamalar yapmanız gerekecektir. Stabilite testi yine ilgili B.C.C kitabında yer alıyormuş. (Arkadaşlar sakın bu kitabın reklamını yaptığımı düşünmeyin, bir an önce bu kitabın bir kopyasını bulun ve ne olur, daha güzel paylaşımlar için bana da ulaştırın.)

9. Adım: Ürünün Estetik Hale Getirilmesi

Ürünün Koku ve Görünüşünü Ayarlama

Ürünün performansını hallettikten sonra renk, koku gibi estetik özellikleri yapmalısınız. Pazarlama alanı veya müşteriler sizden birebir eş ürün istemiyor olabilir ama bu istenebilir.

Renk Ayarlama

Rengi benzetmek amacıyla su çözeltisine %1 (veya %0,1) renk katarak başlayabilirsiniz. Ekleyeceğiniz Boya miktarını belirledikten sonra formülün içine katarak karıştırın. Başlangıç seviyesi sizin kararınıza kalmıştır. Üç aşağı beş yukarı renge yakın bir renk elde edersiniz bunu çok kafanıza takmayın. Önemli olan kısım ne kadar renk kattığınızı belirlemektir.

Karışımı tamamladıktan sonra, açık veya koyu olup olmadığını kontrol edin ve karar verin. Bir sonraki aşamada boyayı iki kat arttırın veya azaltın renk sonucunun ne etki gösterdiğini kontrol edin. Bu prosesi iki katı veya yarısı oranlarda boya katmaya devam edin ve eşleştirin. Eğer düzgün şekilde yapmışsanız 7 deneme sonunda söz konusu renge yakın bir renk elde etmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir!  Kozmetik Kimyası – III
Yeni Bir Karışım Yapmak

Ne kadar boya eklediğiniz kesinleştikten sonra bu boya düzeyinde yeni bir karışım yapın. Büyük olasılıkla yeni karışımdaki renk miktarı uyuşmayacaktır, doğru rengi elde edene kadar bazı ayarlamalar yapmak zorunda olacaksınız. Renk ekleme her zaman aynı ürün üzerinde aynı sonucu vermez. Bunun için renk ayarlama son adım olacaktır.

Kokunun Ayarlanması

Parfüm eşleştirme işlemi biraz daha zordur. Bunun için en iyi seçenek güvenilir bir koku tedarikçisiyle konuşun ve örnek kokunuza uygun kokuyu bulmasını sağlayın. Bu tür projelerde Koku tedarikçilerinde bu tür kokular vardır, ihtiyacınız olan kokunun bulunması sorunsuz hallolacaktır.

Eğer bu işle uğraşacak zamanınız veya çalışacağınız bir koku tedarikçiniz yoksa hedef ürün kokusunun türünden bir koku kullanabilirsiniz. Bazen bu tür kokular benzer koku sağlayabilir.

10. Adım : Formülü İnsanlar Üzerinde Deneyin.

Formül kopyalama işini tamamladınız, sıra bu ürünü küçük bir tüketici grubu üzerinde test etmeniz ve sonuçları almanın zamanı geldi. Eğer kendi başınıza çalışan bir kimyagerseniz veya küçük bir şirkette çalışıyorsanız deneyimli müşteri grubuna ulaşamazsınız. Bu durumda bir düzine örnek oluşturun ve bunları çalışanlarınıza, arkadaşlarınıza ve onların yakınlarına verin. Bu kişilere rakip ürün ve kendi ürününüzden örnekler vererek yaşadıkları farklılıkları size anlatmalarını isteyin.

Eğer küçük tüketici grubu herhangi bir fark olmadığını söylüyorsa, büyük tüketici pazarında da fark olamayacağına inanabilirsiniz.

Ambalajlama

Bu tür testlerde prototipinizi ve hedef ürünü aynı tür kaplarda sunmanız yararlı olacaktır. Bunun nedeni prototipinize karşı sert yargı eğilimleri ortadan kalkmış olacaktır. Paketleme için kullanacağınız kapları tedarikçinizden yada online olara ebottles.com’dan edinebilirsiniz.

Diğer Adımlar

Bir rakibin ürününe muhtemelen benzer bir formülü 10 adımda elde ettikten sonra. Bu formülü Pazar ortağınıza (yada patronunuza) vererek yeni ürünü eldesine başlayacaksınız. Ayrıca bu formül türü ve kullanacağınız farklı tüm hammaddelerin kullanımına ilişkin yeterince bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Bu egzersizle formül elde becerilerinizi mükemmelleştirmiş olacaksınız.

Kariyerinizi rekabetçi formülleri kopyalamak üzerine odaklamanız tavsiye edilmez. Bu egzersiz sadece bir başlangıç noktası oluşturması amacıyla yazılmıştır. Pazarlama bölümünüz bunu bilebilir ya da bilmeyebilir, Yenilikçi özelliği olmayan mevcut ürünlerin kopyası ile pazar payı almanız zordur ve zorluklara mahkum olursunuz.

Yaratıcı olun, bu anlatılan projeye benzer projeleriniz olabilir ancak bu sizi yaratıcı ve lider bir Kozmetik Kimyacı yapmaz. Bunun yerine kendi formülleriniz üzerine kendi becerileriniz gösterin. Deneylerle ve çılgın düzeylerde değişik hammaddeleri deneyin. Yenilikçi Kozmetik Kimyacı’nın özelliği budur. Bu özelliğinizle nerede olursanız olun yeni buluşlar, yeni formüller bulacaksınız.

 

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap