Kozmetik Kimyası – II

Makalede Neler Var ?

2. Adım : Uzman Kullanıcı Olun
Ürünü Kullanmanın Önemi

Bir ürünü formülünü çözmek için bu ürünün içini dışını bilmek zorundasınız. Ürünü bilmek, ürün ve kullanıcı deneyimi hakkında her şeyi bilmek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bir sonraki adımda laboratuarda ürün analizini öğreneceksiniz. Bir ürünün formülünü çözüp, onu üretime geçmeden önce ürün ile tüketici deneyimini bilmeniz gerekir. Bunu anlamanın en iyi yöntemi ürünü kendi üzerinizde kullanmanızdır. Tekrar tekrar kullanım çok önemlidir.

ÜRÜNÜ KENDİ ÜZERİNİZDE DENEYİN.

Çekinmeyin, çoğu kozmetik ve kişisel bakım ürünler geçici etkiler yaratır ve yıkaması kolaydır. Unutmayın sizin cildiniz veya saçınız ürünü kullanacak tüketicilerinkinden farklı değildir.

Kullanıcı Olun.

Ürünü birkaç kez kullanın ve deneyimlerinizi kayıt altına alın. İlk kullandığınızda kendinizi müşteri gibi düşünün. Ürün normalde nasıl uygulanıyorsa o şekilde uygulayın. Kendinize farklı sorular sorun ve cevaplarını kaydedin. Bu kolay mı? Görünümü, hissettiriciliği hoşunuza gitti mi? Diğer ürünlere göre farklı bir şey var mı? Bu eğlenceli mi?

Yapmış olduğunuz çeşitli denemelerde, fark var mı, hangi şeyler önemli, önemli görünmeyen şeyler neler. Aynı kategoride bulunan başka bir ürün deneyin farklarını not edin.

Bu ürün şunu destekler, bu ürün şu özelliğinde iddialı hikayelerini unutun. Bu ifadelerin çoğu pazarlama hikayeleridir ve ürünün nasıl performans göstereceğini yansıtmaz.

Ürünü kullanma deneyimin senin için neyin önemli olduğu ve neyin önemli olmadığı hakkında ince ipuçları verecektir. Yağlılık, akışkanlık(reoloji), dokunma hissi vb. gibi özellikler hakkında bilgi sahibi olursun.

(Reoloji : Sıvıların akış özelliklerini tanımlar.)

Ürünü iyi anlamak için ürünü fazla kullandıysanız, Bir haftalığına özel bir ürün kullanabilirsiniz bu mükemmel bir  uygulamadır. Tüketicinin deneyimini öğrenmek için sadece siz ürünü en az 3-4 kez kullanın. Projeniz bitene kadar ürünü kullanmayabilirsiniz ancak  en iyisi ürünü kullanmaya devam etmektir.

İlginizi Çekebilir!  Kozmetik Kimyası – III
Ürünü Deneyemiyor musunuz?

Eğer ürünü deneyemiyorsanız (şampuan üreten kel birisiyse), elinizi yıkayın yada kafa derisini üzerini ovarak tüketici deneyimini taklit ederek ürünü kullanabilirsiniz. Alabileceğiniz daha fazla bilgi (tam olmasa bile) iyi bir sonuçtur.

Eğer ürünü deneyemiyorsanız alternatifiniz eşiniz, arkadaşınız ya da akrabanızdır. Onlara ürünü vererek kullanmalarını sağlayın ve deneyimleri hakkındaki görüşlerini alın. Ürünü kullanmadan önce ne türlü şeylere dikkat etmelerini istiyorsanız bunları onlara söyleyin ve not alın.

Prototipleriniz orijinal ürüne yakın olduğunu belirlediğiniz çalışmalarda, bu çalışmaları dikkate alarak not edin, kayıt altına alın.

 3. Adımİçerik ListesiAnalizi

(yazının devamı için aşağıdan 2. ve 3. sayfaya devam edebilirsiniz.)

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3.7 / 5. Oylayan: 3

Yorum Yap