Kozmetik Kimyası – I

Kozmetik Kimyası:

Üniversite eğitiminde kimya derslerinde moleküller, organik sentez, termodinamik ve daha bir çok alan hakkında bir çok bilgi öğrenmişseniz de, büyük olasılıkla doğrudan üretim sektörü veya uygulama alanları ile ilgili herhangi pratik beceri edinemediniz veya bu alanlar ile ilgili bir şeyler öğrenemediniz. Bu yazımız ile kozmetik alanında çok yönlü bakışa sahip bir kozmetik kimyacısı olmaya başlayacaksınız.

Bir Ürünü Formülünü Çözmek Neden Önemlidir

Bir kozmetik kimyacısı olmanız durumunda bir rakibin formülünü kopyalama veya onun formülünü öğrenmek için uğraşma durumlarıyla karşı karşıya kalacaksınız. Formülü çözme yöntemi kozmetik sektöründe standart bir uygulama olup, avantajları şöyle sıralanabilir.

– Hızlıdır,
– Üretim için kolaylık sağlar
– Başarısızlık riski daha azdır.
– Farklı şirketler de aynı sorunlar için çalışır.
– Sıfırdan ürün yaratmak gerçekten zordur.

Mükemmeli Öğrenme Şansı

Bir ürün formülü çözme işlemi devrim yaratacak yeni ürün oluşturmayabilir ancak o formülü geliştirme beceresi elde etmek yeni başlayan bir kozmetikçi için mükemmel bir fırsattır. Tecrübeli formülatörler kadar deneyiminiz olmayabilir ancak formül elde becerilerini bilmek büyük bir şanstır. Bir çok formülatör kariyerinde bir ya da iki formül türünde uzman olabilir. Tüm ürün alanlarında uzman olmak son derece zordur.

Uzman Değerlendirici

Bir ürünün formülünü çözme becerisi elde etmeniz sizin uzman bir değerlendirici olma şansı verecektir. Taklit ettiğiniz ürünün nasıl performans gösterdiğini bilmeniz gerekir. Bir temizlik ürünü için köpük testini öğrenmeniz gerekir. Nemlendirici ürünler için, tedaviden sonra cildin durumunu değerlendirmeyi öğrenmeniz gerekir. Makyaj için uygulama kolaylığı ve sertlik testlerini uygulamanız gerekecektir.

Bileşen Uzmanı

Bir formül için hangi bileşenler gerekli, hangileri sadece formülde katkı olarak kullanıldığını öğreneceksiniz. Kozmetik formüller genellikle ürünün performansına etki etmeyen bir çok katkı malzemesi ile doldurulmuştur. Bir ürünün formülünü çözme sürecinde hammaddelerin çeşitli alanlardaki kullanımı ile ilgili paha biçilmez bir deneyim elde edersiniz.

Rakip Formülü Çözmek için 10 Adım

Bu kitapta 10 adımda hemen her türlü kozmetik ve kişisel bakım formülünü çözmeniz için çeşitli bilgiler bulacaksınız. Bu adımları takip etmeniz durumunda başarı garantisi yüksektir. Bu tekniklerin kullanılması ile çözülemeyecek hemen hiçbir ürün yoktur. 10 adımı uyguladığınız zaman elinizde neredeyse aynı sonuçlar ürünün formülü gösteren olacaktır. İlk 10 adımın başlıkları şöyledir. Konuların geniş anlatımları sonraki sayfalarda bulabilirsiniz.

1- Örnek Ürünü Elde Etmek
2- Uzman Kullanıcı Olun
3- İçindekiler Listesinin Analizi
4- Başlarken Patent Kullanma
5- Formülü oluşturmaya Başlama
6- Tedarikçilerden ipuçları alma
7- Prototipi oluşturma ve Revize etme
8- Prototiplerin Laboratuar testleri
9- Tüketiciler ile Formülü Test Etme
10- Son Rötüşlar ve Estetikleştirme

İlginizi Çekebilir!  Kozmetik Kimyacılarının Bilmesi Gereken Biyokimya Terimleri
(Prototip nedir? Teknik anlamda imalatı yapılacak ürünün imal edilmeden önce elle tutulur en ilkel şeklinin oluşturulması olarak tanımlanabilir. Bu şekle de o ürünün prototipi denir.)
1. Adım : Örnek Ürünü Elde Etmek

Ürünü Elde etmenin Önemi:

Rakip bir ürünü kopyalamak için duyacağınız en önemli şey ürünün bir örneğidir. Bu sizin ürün hakkındaki estetiklik, performans ve gerekli diğer özelliklerine bakarak başarılı olup-olamayacağınızı yargılamanızı sağlayacaktır. Çözdüğünüz formülün başarılı olup olmadığını anlamak için, ürünleri yan yana (aynı pakete) koyarak kullanıcıların onları fark edip edemeyeceklerini bakmaktır. Yapmış olduğunuz ürün ile ve rakip ürün (bir çok ürün almanız gerekecek) üzerinde bir çok test yapacak ve bu sizi sonuca götürecektir.

Kopyalamayı düşündüğünüz ürünü çevrenizdeki eczane, bakkal veya süpermarketlere giderek bulabilirsiniz. Genellikle aynı üründen birden fazla ürün almalısınız, bulunduğunuz bölgede bu üründen yeterince yoksa, başka bölgelere gitmeli ve projeye bağlı olarak yarım düzine örnek ürün almalısınız.

Fazla Örnek Ürün Nereden Bulabilirim.

Mağazalardan ürün almak genellikle iyi bir seçenek gibi görünse de onları bulmada bazen zorlanırsınız. Aradığınız ürün ülkeniz dışında üretilen ve satılan bir ürün ise onları yerel mağazalarda bulamazsınız. Ürün mağazalarda veya stoklarda bulunmayabilir, bu durumda hızlı ürün almak için en güzel yöntem İnternet kullanımıdır.

Drugstore.com

Bir ürünü almak için bakacağınız ilk yer drugstore.com olmalı, burada en iyi marka ve popüler ürünler satılmaktadır. Bu sitede uygun anahtar kelime kullanarak, ürün çeşitleri bölümüne bakarak veya göz araması ile arama yapabilirsiniz. Kaliteli ürün ve markalar için bu sitenin refakatçi sitesi olan Beauty.com sitesini kontrol edebilirsiniz. Bu web sitelerinin büyük özelliği ürün içeriğini (içindekileri) göstermiş olmalarıdır. Bu listeler prototip oluştururken ve bundan sonraki adımlar için faydalı olacaktır.

Bu sitelerden farklı olarak amazon.com, Ulta.com, Ebay.com siteleri ve en önemlisi ürününü kopyalayacağınız firmanın web sitesini kullanarak ürün alabilirsiniz.

Ürünü Bulamıyor veya Alamıyorsanız.

Bazen kopyalamaya çalıştığınız ürünü elde etmek pahalı olabilir, bu rakip örneğin küçük örneklerinden almaya çalışın. Kesinlikle ürünü alamam diyorsanız, bu işte başarı şansınız çok sınırlı olacaktır. Başkasının sizin bu işte başarısız olduğunuzu bilmesi düşük bir şanstır.

Eğer ürünün aynısından alamıyorsanız, benzerini almanızda önemlidir. Formülüze yapmadan önce aldığınız benzer ürünün, aradığınız ürün ile aynı kategoride olduğundan emin olunuz.

——————————————————————————-

Yazının devamında ki konular :

  • Uzman kullanıcı olun
  • İçerik listesi analizi
  • Başlarken patent kullanımı
  • Formül yapmaya başlamak
  • Tedarikçilerden anahtar ipuçları
  • Prototiplerin oluşturulması ve gözden geçirilmesi
  • Prototiplerin laboratuar testleri
  • Ürünün estetik hale getirilmesi
  • Ürünün kullanılması

 

——————————————————————————-

Bu yazı dizisi “How to duplicate any cosmetic” isimli kitapçığın çevirisidir. Kitabın orjinalini burada bulabilirsiniz.

Çeviriyi yapan Mehmet Kanat’a, çevirilerini bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: / 5. Oylayan:

Paylaşmaya Değer!

Yazar Hakkında

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

Bir Yorum Yaz