Kozmetik Formülasyon Temelleri – Cilt Losyonu [Formül İçerir]

Kozmetik bir çok alanı ve ürün grubunu kapsayan bir sektör ve cilt bakımı da bu sektörün en büyük parçasını temsil eder. Bu yazımızda kozmetik formülleri temelleri üzerine konuşacağız. Ürün olarak ise bir cilt losyonu ele alacağız.

En iyi performans gösteren cilt bakım ürünleri, yağda çözünen bileşenleri içeren ürünler olduğu için emülsiyon yapmayı öğrenmek gerekli bir adımdır. Emülsiyonu size başka bir yazımızda daha detaylı olarak anlatacağız.

Makalede Neler Var ?

Cilt Losyonları Nasıl Çalışır?

Cilt losyonu, psödo-kararlı bir yağ ve su karışımıdır. (Psödo = sahte). Yağlar cilde nemlendirme sağlamak için kullanılır. Bunu ciltten uzaklaşan suyu engellemek veya cilde su temin etmek gibi farklı yollarla sağlayabilirler. Cilt losyonu cilde konduğunda, proteinler ile etkileşime girer ve hemen kuru his veren elleri rahatlatır. Zamanla, losyondaki oklüzif (tıkayıcı) ajanlar, ortamda bulunan ve cildin nemlenmesini sağlayan suyun uzaklaşmasını engeller. Bu ilave nem kuru cilt problemini zamanla azaltır.

Cilt Losyonu Malzemeleri

Cilt losyonları hem suda çözünen bileşenleri hem de yağda çözünen bileşenleri içerir. Bu farklı bileşenleri bir arada tutmak için öncelikle bir emülsifikasyon sistemi gerekir. Kozmetik formüllerinin en temel bileşenleri aşağıdaki şekildedir.

Nemlendirici bileşenler

En yaygın nemlendirici bileşenler, suyun ciltten kaçmasını engelleyen bir bariyer oluşturan tıkayıcı maddelerdir. Petrolatum, mineral yağlar ve dimetikon gibi bileşenlerin tümü oklüzif ajan (tıkayıcı) olarak kullanılabilir. Suyu çeken bileşenler olan nemlendiriciler de losyonlara eklenir. Gliserin en yaygın kullanılan nemlendiricidir. Son olarak, ciltte losyon hissini arttırmak için yumuşatıcılar eklenir. Diğer nemlendirici bileşenlerin neden olduğu yapışkanlığı ve yağlılığı azaltabilirler. Yaygın yumuşatıcılar arasında hindistan cevizi yağı, setil esterler ve bazı silikonlar bulunur.

Diğer Bileşenler

Nemlendiricilere ek olarak, cilt losyonları, yağ malzemelerini su ile birleştirmeye yardımcı olabilecek emülgatörler de içermelidir. Gliseril Stearat ve Stearik Asit yaygın olarak kullanılmaktadır. Kıvam arttırıcılar gibi diğer bileşenler, formülü sabit tutmaya ve kullanımını daha çekici hale getirmeye yardımcı olur. Formülün stabilitesini sağlamak, ömrünü uzatmak ve bakterilerden korumak için koruyucular ve formülü güzelleştirmek için koku ve koruyucular da eklenen bileşenler arasındadır.

Kozmetik formülleri üzerine oldukça yoğun ar&ge çalışması yapılan konulardır. Ama sizde aşağıda verdiğimiz formülü ve yukarıda yer alan bilgileri kullanarak en azından kendinize bir başlangıç noktası belirleyebilirsiniz.

Nemlendirici Krem Formülü

Temel bir nemlendirici krem (o/w) formülü aşağıdaki gibidir. Sizlerde aşağıdaki formülü ve miktarları baz alarak kendi kreminizi üretmeyi deneyebilirsiniz.

NoAmaçMalzeme%GramFaz
1SeyrelticiSaf su79,65398,25w
2YoğunlaştırıcıKarbomer525w
3NemlendiriciGliserin315w
4KoruyucuMetil paraben0,10,5w
5pH AyarlayıcıTrietanolamin0,94,52
6Ko-EmülgatörSetil alkol210o
7EmülgatörStearik asit0,84o
8EmülgatörGliseril Stearat SE1,57,5o
9KoruyucuPropil paraben0,050,25o
10OkluzifIsopropil miristat1,57,5o
11OkluzifMineral Yağ525o
12EsansEsans0,52,5m
Toplam:100500
Prosedür
  • Bir kabın içerisine suyu koyun ve 75°C’ye ısıtın.
  • #2 ile #5 arasındaki maddeleri ilave edin.
  • #6 ile #11 arasındaki maddeleri ayrı bir kapta karıştırın ve 75°C’ye ısıtın.
  • Yağ fazını yavaşça su fazı ile karıştırın.
  • 30 dakika boyunca karıştırın ve oda sıcaklığına soğutun.
  • Sıcaklık 40°C’nin altına düştüğünde esansı ekleyebilirsiniz.
  • Son aşama olarak ürününüzün pH ve viskozitesini kontrol edebilirsiniz.

Bu şekilde üretilen bir kremin pH değeri 5,0 – 5,5 ve viskozite değeri 15,000 – 20,000 cps arasında olacaktır.

Kozmetik kategorimize inceleyip bu alandaki bilgilerini artırmak istemez misiniz ? Buyurunuz.

Kaynak : Chemistscorner.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3.7 / 5. Oylayan: 6

Yorum Yap