Kimyacılardan sera gazlarını bağlayabilen gözenekli moleküller

Soldan sağa doğru Allan Jacobson, Ognjen Miljanić ve Olafs Daugulis
Soldan sağa doğru Allan Jacobson, Ognjen Miljanić ve Olafs Daugulis

Houston Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, birçok etkili sera gazlarını yüksek oranda bağlayabilen mikroskopik gözeneklere ve hafif bir yapıya sahip olan ve kendiliğinden toplanabilen bir molekül keşfettiler.

Ognjen Miljanić (Houston Üniversitesi Doçenti ve çalışma takımının başı) şunları belirtmektedir: ‘’ Sera gazları (karbondioksit gibi) küresel iklimi önemli ölçüde etkileme (özellikle gezegenin sıcaklığı konusunda) potansiyeli nedeniyle son zamanlarda çok dikkat çekmektedir.’’

Karbon dioksit en büyük sorunu teşkil ederken, Miljanic diğer birçok bileşiğin kütle birim başına sera etkisinde yüzlerce hatta binlerce kat daha etkili olduğunu vurgulamaktadır. Bu bileşikler genellikle soğutucularda kullanılan Freonları ve oldukça kararlı organik bileşikler olan bir ya da daha fazla hidrojenin flor ile yer değiştirdiği fluorokarbonları da içermektedir.

Miljanić sözlerine şöyle devam etmektedir: ‘’ Bu sera buharlarının ağırlıkça yüzde 75’ini yakalayabilen bir yapıda kendiliğinden toplanabilen bir molekül geliştirdik. Bu molekül örneğin eski soğutma sistemlerinden Freonları yakalamak ya da içerik analizleri öncesinde bu gibi bileşikleri yoğunlaştırmak için kullanılabilir.’’

Nature Communications dergisinde yayınlanan son yazılarında, Miljanić ve arkadaşları, geniş bir florlanmış temele dayalı küçük bir molekül, çapı yaklaşık 1,6 nanometre olan son derece küçük gözeneklere sahip bir yapı formuna dönüşebileceğini bildirmişlerdir. Ekip üyelerinin (Miljanić, Profesör Allan Jacobson ve Olafs Daugulis) hepsi Houston Üniversitesi Fen Bilimleri ve Matematik Enstitüsü Kimya Bölümü’ndendir.

‘’Bu küçük gözenekler flor ile kaplanmıştır ki bu flor içeren diğer moleküller (Florokarbon ve Freon gibi) için yüksek bir afinite sağlamaktadır. ‘’ diye belirtiyor Miljanić.

Benzer gözenek boyutlarına sahip malzemeler daha önceki çalışmalarda keşfedilmiştir. Fakat bu gibi malzemeler metal olduğundan genellikle ağırdır ve ek olarak suya karşı hassas ve işlenmesi ve geri kazanımı zordur.

İlginizi Çekebilir!  Karbon bağlayan süngerler sera gazlarını engelleyebilecek

Miljanić  devamında şunları belirtiyor: ‘’Yeni geliştirilen malzemenin avantajları şunlardır: suya dayanıklıdır ve sadece zayıf etkileşimler yardımıyla ayrı moleküllerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu ikinci özellik malzemeyi hafif bir hale getirir. Çünkü hiçbir metal bağlantısı yoktur.’’

Moleküller arasındaki zayıf etkileşimler (bağlar) gerektiğinde kırılabilir ve bu sayede molekül geri dönüştürülebilir veya yüzey üzerinde biriktirilebilir. Molekül 280 OC’a kadar kararlıdır.

 

Kaynak: sciencedaily.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap