Kahve Telvesinin Sağlığa Yararları

0

Kahve telvesi sağlığa yararlı antioksidanlar tarafından zengin bir kaynak!

Kahve telvesinden bitki besini, böcek kovucu ve diğer kullanımlar için faydalanıldığı çoğu kişi tarafından bilinir.

usedcoffeegrBilim adamları bunlara ek olarak kahve telvesinden diyet takviye ürünlerine önemli bir kaynak olabilecek yeni bir uygulama alanını göz önüne getiriyorlar.

Maria-Paz de Peña ve ekip arkadaşları dünya çapında insanların her gün milyonlarca fincan kahve tükettiğini ve bununda yaklaşık 20 milyon ton kahve telvesi oluşturduğunu belirtiyorlar. Bu kahve telvelerinin bir kısmı ticari anlamda çiftlik gübresi olarak kullanılsa da, çoğu çöplere gönderiliyor.

Kahvenin kendisi sağlıklı antioksidanlar tarafından zengin bir kaynaktır. Bu bakımdan telvesinde de aynı yararlı antioksidanlar ne kadar bulunuyor sorusuna cevap bekleniyordu. Bunun için De Peña ve ekibi farklı kahve yapma yöntemleriyle oluşan kahve telvelerinde kalan antioksidanların miktarını merak ederek araştırmalarına başladılar.

Filtre, piston ve espresso tarzı kahve makinelerinden çıkan kahve telvelerinde daha fazla miktarda antioksidan bulunurken, mocha tarzı kahve makinesinden çıkan telvede daha az miktarda antioksidan değerlerine rastlanmıştır.

Filtre ve espresso tarzı kahve makinelerinin evlerde ve ofislerde daha yaygın kullanıldığı için, yazarlar makalelerinde çoğu telvenin antioksidanlar ve diğer faydalı maddeler bakımından iyi bir kaynak olduğunu bildiriyorlar. Ayrıca telvelerden bu yararlı bileşikler ekstrakte edildikten sonra bile bitki besini olarak yararlanılabileceğine dikkat çekmek istiyorlar.

Kaynak : phys.org

About Author

Yücel Gider

İstanbul Üniversitesi FBE Fiziksel Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.