İnfografik : Kloroform

Bu kimya infografiğinde, kloroformun çeşitli özelliklerini, tehlikelerini ve kullanımlarını görselleştirdik.

Kloroform tatlı kokulu organik bir bileşiktir. Aynı zamanda triklorometan olarak da bilinir. Solunması durumunda, kloroform buharı merkezi sinir sistemini etkileyerek baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve hatta ölüme bile sebep olabilir. Kloroform 1800’lü yıllarda geniş ölçüde anestezik olarak kullanılırdı ve aynı zamanda yüksek toksisite seviyesine sahip olduğundan 1. Dünya Savaşı sırasında kimyasal silah olarak kullanıldı.

Kloroformun diğer kullanım alanları hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Grafikte göreceğiniz bazı tanımlardan bilmeyenler olabilir diye kısaca bahsedicek olursak ;

Cas No : CAS kayıt numaraları kimyasal bileşikler, polimerler, biolojik dizinler, karışımlar ve alaşımlar için kullanılan tek tanımlayıcı (unique) sayılardır.  Chemical Abstracts Service (CAS), bu tanımlayıcı numaraları bilimsel literatürde tanımlanmış her bir kimyasal bileşik için verir. Kimyasal bileşiklerin birden fazla ismi olabileceği için, amaç veritabanı aramalarını kolaylaştırmaktır. Günümüz molekül veritabanlarının hemen hepsinde CAS numarasıyla arama yapılabilir.

Un No :  Tehlikeli sayılabilecek bir materyalin naklini yaptırmak istediğinizde uluslararası kargo ve havayolu şirketlerinin sizden isteyeceği numaralardır. UN numarası ticari öneme sahip tehlikeli ürün veya maddelerin (patlayıcı, zehirli, bulaşıcı gibi) tanımlanmasını sağlayan dört haneli sayılardır. Bu numaralama sistemi uluslararası ticarette kullanılır.

Ec No : Enzim Komisyonu numarası (EC numarası) enzimleri katalizledikleri kimyasal reaksiyonlarına bağlı bir numaralandırma sistemidir. Enzim adlandırma sistemi sonucunda her EC numarası ona karsılık gelen enzim için bir isimle eşlendirilmiştir.

Kloroform infografik

Resmi büyük formatta kaydetmek isterseniz üzerine tıklayıp açılan pencere de tam görünümü seçip kaydedebilirsiniz.

Bu infografik thechemicalblog tarafından hazırlanmış ve kimyaca tarafından bilgi verici olması amacıyla Türkçeleştirilmiştir.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Gümüş İnfografik

1 Yorum

  • HÜSNÜ YALIM YÜREKLİ

    29 Mayıs 2020 - 03:04

    Çok yararlı bir çalışma olmuş. Kaynak belirterek çalışmalarımda kullanıp sizi ilgisi olanlara tavsiye edeceğime eminim. Her şey için teşekkürler.

Yorum Yap