Film – Yargıç Dredd

dredd3dwelivefilm1-1024x640

[dropcap]D[/dropcap]ünyanın Atom Çağı’na girdiği karanlık bir gelecekte, bildiğimiz şehirler yok olmuş ve insanlar yüz binlerce nüfuslu megapollerde yaşamaya başlamıştır. Suça karşı zerre kadar acıması olmayan polis güçleri, suçlu potansiyali gördükleri her insanı acımasızca cezalandırmaktadır. Polis şimdi hem jüri, hem yargıç hem de cellattır. Bu Yargıçların en namlısı ise, Dredd’dir. BaşYargıç’tan bir gün Dredd’e, önemli bir görev verir: Cassandra Anderson isimle yeni bir Yargıç adayı eğitim için göreve çıkartılacaktır. Dredd ve Cassandra dönemin en güçlü çetelerinden Ma-Ma’nın yönettiği dev Peach Trees Binası’ndaki bir cinayeti araştırmaya giderler. Fakat 200 katlı ve her yanının çete üyeleriyle sarıldığı bu binadan canlı çıkmaları mümkün olacak mıdır?

Bu filmi önermemizdeki neden içerisinde geçen yalnızca bir kelime ‘Oksi-asetilen‘. Tek kelime için tavsiye etmek de garipsenebilir ama olsun kültürümüz artsın. Tek kelime devamında bir çok şeyi getirebilir diye düşünüyoruz. Sadece ilgi meselesi.  Bunun haricinde çok güzel bir aksiyon filmi. Fakat silahlı ve kanlı sahneleri sevmeyenler için asla tavsiye etmeyiz.

-Metalden yapılan tuzak kapıları aşağı indiğinde;

 Yargıç Dredd: ‘Kesmek için Oksi-asetilen gerekir’.

Oksi-asetilen Nedir?

oksiasetilen-aleviAsetilen, C2H2 formülüyle gösterilen gaz halinde alkin grubunun ilki olan bir hidrokarbondur. 1836 yılında keşfedilmiş ve 1860 yılında Berthelot karbon ve hidrojeni elektrik arkında birleştirerek asetileni elde etmiştir. Asetilenin sanayide kullanımı, kalsiyum karbür (CaC2) elde edilip bunun su ile hidroliz edilerek asetilenin üretilmesiyle başlamıştır.

Asetilen gazı kolayca alevlenen renksiz bir gazdır. Saf asetilen hoş kokulu, narkotik, zehirsiz, renksiz çözünmüş bir gazdır. Yalnız, kalsiyum karbürden elde edildiği zaman bileşiminde çok az miktarda fosfin kaldığından sarımsak kokusuna benzer pis bir kokusu olur.

Asetilen oksijenle yakıldığında diğer yanıcı gazlara oranla en yüksek alev gücünü verdiği için daha çok tercih edilir. Genellikle oksi-asetilen kaynağı olarak telaffuz edilir.

Bol oksijenle karıştırılıp yakıldığında 3200°C sıcaklık elde edilir; şalomada (Kaynak işleminde, metalleri keserken ya da eritirken kullanılan ve alev püskürten araca şaloma denir.) mavi alevle yanar. Bu özelliğinden dolayı kaynak yapmada ve metal kesmede kullanılır.
Kaynaklar :
İlginizi Çekebilir!  Film : The Life of David Gale – Ölümle Yaşam Arasında

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

2 Yorumlar

  • Halil

    1 Ocak 2014 - 16:55

    ilk filmi daha güzel. kanun edinsin insanlar kendilerine joseph dredd’i 🙂

  • Yücel

    1 Ocak 2014 - 16:55

    Stallone nin oynadığı ayrı bir güzeldi tabi. 🙂 Ben de izlemeden önce acaba stallone mi var dedim ama maalesef oynamamış kendisi. 🙂

Yorum Yap