Deney Tüpü Fırtınası – Gösteri Deneyi

Deney tüpünün içinde bir fırtına oluşturmanın neye benzediğini görmek isterseniz buyurun. Bu deney, kimya sınıfları veya laboratuarları için uygun olan muhteşem bir gösteri deneyidir.

Önce güvenlik

Bu gösteri deneyi; aşındırıcı asit, yanıcı alkol veya aseton ve şiddetli kimyasal reaksiyon sonucu tüpün camının kırılmasını içerir. Deney tüpü fırtınası gösteri deneyi, uygun güvenlik önlemlerini alınarak sadece tam koruyucu giysiler giyen uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Malzemeler

 • %95’lik alkol (herhangi bir türü) veya aseton
 • Sülfürik asit
 • Potasyum permanganat
 • Cam pipet
 • Deney tüpü

Deneyin yapılışı

 1. Eldiven, yüz maskesi ve koruyucu giysileri giyin.
 2. Deney tüpüne biraz alkol veya aseton dökün.
 3. Alkol veya asetonun altında sülfürik asit tabakası oluşturmak için bir cam pipet kullanın. İki sıvının karışmalarını önleyin çünkü çok fazla karışma olursa gösteri gerçekleşmez. Bu noktadan sonra deney tüpünü tutmayın.
 4. Deney tüpüne birkaç potasyum permanganat kristali atın.
 5. Işıkları söndürün. Sülfürik asit, permanganat ile mangan heptoksit oluşturmak üzere reaksiyona girer. Ki bu madde alkol veya aseton ile temas ettiği zaman patlar. Deney tüpündeki reaksiyon bir fırtına gibi görünür.
 6. Gösteri sonuçlandığında, büyük bir su kabına deney tüpünü yerleştirmek için metal maşa kullanın ve reaksiyonu inaktive edin. Bu aşamada çok dikkatli olun. Deney tüpünün paramparça olma olasılığı yüksektir.

İlgili bir başka video:

Kaynak: chemistry.about.com

Görsel kaynağı: piktochart.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

İlginizi Çekebilir!  Zıplayan Top Nasıl Yapılır ?

Yorum Yap