Çamaşır Suyu ve Alkol Karışımı Kloroform Üretir

Çamaşır suyu ve alkollü maddeleri neden karıştırmamalısınız ?

Çamaşır suyu ve alkol içeren maddeleri birbirine karıştırmak gerçekten kötü bir fikirdir çünkü bu kimyasalların reaksiyonu sonucu kloroform açığa çıkar. Bu kimyasal maddeleri birbirine karıştırdığınız zaman ne olur ve bu karıştırma işleminin açığa çıkardığı riske biraz değinelim.

Kimyasal Reaksiyon

kloroform

Kloroformun kimyasal yapısı. Klorlu bileşiklerin herhangi bir organik bileşik ile reaksiyonu sonucu oluşur.

Evde sürekli kullandığınız çamaşır suları sodyum hipoklorit içerirler. Sodyum hipoklorit, etanol veya izopropil alkol ile reaksiyona girerek kloroform, hidroklorik asit ve kloroaseton veya dikloroaseton gibi diğer bazı bileşikler oluşturur.

Temizlik yaparken daha iyi sonuç elde etmek için sonuçlarını bilmeden bu maddeleri karıştırabilirsiniz. Çamaşır suyu oldukça reaktif bir maddedir ve herhangi bir kimyasal malzeme ile karıştırıldığında tehlikeli bileşikler açığa çıkarabilirler.

Çamaşır suyunu asitli maddeler ile karıştırdığınız zaman neler olabileceğini bilmek istermisiniz ?

Bu zararlı etkilerden korunmak için çamaşır suyunu başka kimyasal maddelerle kesinlikle karıştırmayınız. Bunun yerine temizlikte alacağınız etkiyi artırmak istiyorsanız markete gidip yeni bir çamaşır suyu alabilirsiniz. Neden mi?

Kloroformun Tehlikesi

Kloroform başlıca gözleri, solunum sistemini ve cildi tahriş eden tehlikeli bir kimyasaldır. Sinir sistemi, gözler, akciğer, karaciğer, böbrek ve diğer organlarda geri dönülmez hasarlara ve kansere sebep olabilir. Eğer kloroforma maruz kaldıysanız hemen o ortamdan uzaklaşın, bol ve temiz hava alabileceğiniz bir yere geçin ambulansı arayın.

Kimya güzeldir, eğlencelidir. Kimyasız bir hayat düşünülemez ama kaçınılmaz olarak tehlikeli yanları da vardır. Kullandığımız ürünler hakkında biraz bilgi sahibi olmakta sağlığımız açısından büyük önem arz eder.

Kaynak : chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: / 5. Oylayan:

İlginizi Çekebilir!  Kloroformun İnsanlar ve Hayvanlar Üzerindeki Etkileri
Paylaşmaya Değer!

Yazar Hakkında

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

1 Yorum

Bir Yorum Yaz