Alkol Yaraya Döküldüğünde Neden Yakar?

Alkol yaraya döküldüğünde neden yakar? Açık yaraya alkol dökülür mü ?

Alkol neden acıtır ve yanma hissi verir?

670px-Treat-Your-Child's-Cuts-and-Scrapes-Step-3

Bir kesiğe veya yaraya alkol uyguladıysanız, o batma ve yanma hissini bilirsiniz. Etanol, izopropil veya denatüre alkolden hangisini kullanırsanız kullanın hepsi aynı etkiyi oluşturacaktır. Alkol fiziksel olarak yakmaz, ancak o hissi alırsınız çünkü bu kimyasal, alevin sıcak veya suyun kaynar olduğunu anlamanıza yarayan deri altındaki sinir reseptörlerini aktifleştirir.

Yanmaya maruz kaldığınızda, beyninize yanma nörokimyasal sinyalleri gönderen VR1 reseptörleri de denilen özel hücreler bulunur. İşte bu reseptörlere alkol ulaştığında, (mesela açık yaranın üzerine alkol bazlı dezenfektan döktüğünüzde) alkol molekülleri bu sinyali göndermek için gerekli olan sıcaklık eşiğini düşürür.

Alkol yaraya döküldüğünde neden yakar

Etanol ve VR1 reseptörleri arasındaki etkileşimi inceleyen bilim adamları, normalden 10 derece daha soğuk sıcaklıkta reseptörlerin tetiklendiğini keşfettiler. Diğer alkol türlerinde de benzer özelliği gözlemlediler.

Kesin olmamakla birlikte; yanma tepkisinin parçası olan hücreler tarafından üretilen ısının, yanma hissi kaynağı olarak hareket etmesi mümkündür.

Bazı insanlar (örneğin aşılama için) deriye zarar vermeden önce alkol uygulanmasının, yanma hissini önlemek veya azaltmak için cildi yeterince soğuttuğuna inanmaktadır. İlginçtir ki, bir kesiğe donmuş alkol bile uygulansa batma hissi oluşur.

Kaynak: chemistry.about.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 5 / 5. Oylayan: 2

İlginizi Çekebilir!  Denatüre Alkol Nedir ?

2 Yorumlar

 • Gülfer Karataş

  29 Aralık 2015 - 11:44

  Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler 🙂

  • Avatar photo

   Yücel Gider

   29 Aralık 2015 - 21:36

   Okuduğunuz ve takdir ettiğiniz için asıl biz teşekkür ederiz. 🙂

Yorum Yap