Kimyanın Beş Temel Dalı

Kimyanın beş temel dalı olduğunu biliyor musunuz? Sizi bu ana bilim dallarını tanıtalım ve çalışma alanlarından kısaca bahsedelim. İlerde kimyadan lisansüstü eğitim yapmak isterseniz aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Kimyada birçok ana bilim dalı veya disiplin bulunmaktadır. Başlıca beş ana bilim dalını, organik kimya, analitik kimya, anorganik kimya, biyokimya ve fizikokimya oluşturmaktadır.

  • Organik kimya – Karbon ve bileşiklerinin kimyasıdır. Karbon bileşikleri gezegenimizde yaşamın temeli olduğundan yaşamın kimyasıdır da diyebiliriz.
  • İnorganik ya da anorganik kimya – Organik kimyayı kapsamayan element ve bileşiklerle ilgilenir. Bu da yüzden fazla elementi ve onların bileşiklerini kapsar. Karbon-Hidrojen bağı içermeyen bütün bileşikler üzerinde çalışır. Birçok inorganik bileşik metal içermektedir.
  • Analitik kimya – Maddenin kimyası ve maddenin özelliklerini ölçmek için kullanılan araçların geliştirilmesi üzerine çalışır. Endüstri, tıp ve fen bilimlerinin her alanında kullanılır.
  • Fizikokimya veya fiziksel kimya – Kimyasal ilkelerin oluşturulduğu ve geliştirildiği bir kimya dalıdır. Maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerine ait gözlemlerin açıklanması ve yorumlanmasında kullanılır.
  • Biyokimya – Canlı organizmalarda meydana gelen bütün kimyasal süreçler üzerine çalışır. Yaşamda sürekliliği sağlayan kompleks mekanizmaların aydınlatılmasını sağlar.

Hepsi birbirinden güzel olan bu disiplinleri daha ayrıntılı tanıtacağımız yazılarımız olacaktır. Takipte kalın.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 3.8 / 5. Oylayan: 5

İlginizi Çekebilir!  Alkol Yaraya Döküldüğünde Neden Yakar?

Yorum Yap