2013 Nobel Kimya Ödülünü Kim Kazandı?

nobelprize-chemistry2013

Starsbourg Üniversitesi ve Harvard Üniversitesinden Martin Karplus (83), Stanford Üniversitesinden Michael Levitt (66) ve Güney California üniversitesinden Arieh Warshel(72), yaptıkları ortak çalışma ile; kuantum mekaniği ve klasik mekaniği birleştirerek, karmaşık kimyasal sistemleri bilgisayar ortamında modellemişlerdir.

Nobel ChemistryGeçmişte kimyacılar, moleküllerin modellerini oluşturmak için top ve plastik sopalar kullandılar. Bugün ise modelleme, bilgisayar vasıtasıyla yapılmaktadır. Martin Karplus, Michael Levitt ve Arieh Warshel; 1970’ lerde, kimyasal süreçleri anlamak ve tahmin etmek için kullanılan güçlü programların temellerini atmışlardır. Günümüzde, bilgisayar modellemeleri kimyada yapılan gelişmeler için çok önemli hale gelmiştir.

Kimyasal reaksiyonlar ışık hızı ile gerçekleşir. Elektron aktarımları bir milisaniyelik bir kısımda gerçekleşir. Dolayısı ile kimyasal süreçlerin her adımını haritalandırmak deneysel olarak neredeyse imkansızdır. Ancak Nobel Kimya Ödülüne layık görülen yöntemler sayesinde çeşitli kimyasal süreçleri açıklamak mümkün hale gelmiştir.

Artık günümüzde bilgisayar, kimyagerler için deney tüpü kadar önemli bir araçtır. Simülasyonların tahmini sonuçları, geleneksel deneyler kadar gerçekçidir.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, açıklamasında, “2013 Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri, bilgisayar aracılığıyla kimyanın esrarengiz yönlerini ortaya koydular. Günümüzde bilgisayar, kimya alanında çalışanlar için, deney tüpü kadar önemli bir gereç. Kimyasal süreçleri ayrıntılı bir şekilde öğrenebilmek, katalizörlerin, ilaçların ve güneş pillerinin en iyi şekilde kullanılabilmesini sağlayacak.” dedi.

Arieh Warshel, “Özetle söylemek gerekirse, bizim geliştirdiğimiz teknik, bilgisayarda proteinin yapısını oluşturmak ve sonra neyi nasıl gerçekleştirdiğini anlayabilmek oldu.” dedi.

Amerikan Kimya Derneği başkanı Marinda Li Wu, ödülün çok heyecan verici olduğunu söyledi; ödülü kazanan bilim adamlarının klasik deneysel bilim ile kuramsal bilim arasında, bilgisayarda oluşturdukları modeller üzerinden ilişki yaratılmasının temelini attıklarını ifade etti. Li Wu, “Bu çalışmaların sonunda elde ettiğimiz bilgiler, yeni ilaçlar geliştirmemize, örneğin bir ilacın vücuttaki bir hastalığı tedavi etmek için proteinle nasıl bir etkileşime gireceğini görmemize yardımcı olacak.” dedi.

İlginizi Çekebilir!  2014 Nobel Kimya Ödülü Sahiplerini Buldu

İngiliz Kraliyet Derneği Başkan Yardımcısı Martyn Poliakoff da, Nobel ödülünün bu bilim adamlarına verilmesinin kuramsal kimyanın geliştirilmesinde önemli bir adım olduğunu belirtti; “Bu ödül, bilim alanında kuramsal kimyanın ve bilgisayarlarda yürütülen kimya çalışmalarının giderek artan önemini ortaya koymakta.” dedi.

Kaynaklar :

1) http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2013/press.pdf
2) http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/10/computational-chemists-take-nobel-prize-2013
3) http://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131009082142.htm
4) https://www.sciencenews.org/article/simulating-reactions-cyberspace-earns-nobel-prize-chemistry
5) http://www.insidescience.org/content/3-share-nobel-prize-theoretical-chemistry-discoveries/1442

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap