Sirkenin Covid-19’a Karşı Etkisi Nedir?

Sirke Corona Virüsünden Korur mu?

Sirke mikropları ve virüsleri öldürmek için en iyi seçenek değildir. 

Sirke bazen ev temizleyici olarak kullanılır, çünkü ana bileşeni asetik asit kiri parçalamaya ve bazı mikrop türlerini öldürmeye yardımcı olabilir. Ancak, muhtemelen en iyi seçeneğiniz değildir.

Sirke, Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı’na (EPA)  ve Sağlık Bakanlığı’mızın “İzinli Biyosidal Ürünler Listesi” (https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cevre-sagligi/3-biyo-dezenfektanlar/izinli-biyosidal-urunler-isim-sabit/Izinli_Biyosidal_Urunler_Listesi17-09-2019.pdf) ‘ne etkili bir ev dezenfektanı olarak kayıtlı değildir ve çoğu ticari temizlik ürünü yerine önerilmez.

Yüzeylerin seyreltilmiş çamaşır suyu çözeltileriyle veya en az % 70 alkolle yapılan alkol çözeltileriyle dezenfekte edilmesini önerilir .

Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi Bilimsel İletişim Başkan Yardımcısı Alex Berezow’un açıklaması şu şekilde;

“Sirke bazı dezenfektan özellikleri taşımasına rağmen, standart ev temizleyicileri kadar etkili değildir. Sirke içindeki asitlik, kir ve kalıntıları temizlemede etkili olabileceğinden ve bazı dezenfektan özelliklere sahip olduğu gösterildiğinden, temizleyici olarak faydalıdır. Fakat, yüzeyleri etkili bir şekilde dezenfekte etmek için yeterince güçlü değildir . İzopropil alkol veya çamaşır suyu içeren dezenfektanlar tercih edilmelidir.”

Ve ekliyor; “düzenli kullanılan sabun ve su bile sirkeden daha etkili dezenfektanlardır ve tezgahlarda kullanılabilir.”

Ancak sirke tek seçeneğinizse, bazı dezenfektan özelliklerine sahip olduğu için yine de bazı etkinliklere sahip olabilir. İşte bilmeniz gerekenler.

Sirke “bazı” mikropları öldürebilir.

Sirke , bazı gıda kaynaklı patojenik bakterilerin büyümesini engelleyebilir ve öldürebilir .

Sirke ucuzdur, elde edilmesi kolaydır ve çevre dostudur.

Sirke yaklaşık %5 asetik asittir, bu da bazı kir, yağ, leke ve bakterilerin yapısını parçalamaya yardımcı olur. Eşit miktarda su ile karıştırılarak kullanılır. Bu karışımı hazır yemek malzemesi, zemin, lavabo, mutfak tezgahı, duvar, dolap ve pencerelerde kullanabilirsiniz.

“Ayarlanan zaman” yani dezenfektanın etkili bir şekilde çalışması için bir yüzey üzerinde durması gereken süre de önemlidir. Sirke için ayarlanan süre 30 dakikadır.

İlginizi Çekebilir!  Çamaşır Suyu ile Asitli Maddeleri Karıştırmak

Sirke ile Etkili Temizlik Yapmanın 5 Yolu 

01- Ahşap (veya plastik) bir kesme tahtasını temizlemek için, temiz bir bez üzerine sirke dökün ve silin.

02- Tuvalet kokularını gidermek için yaklaşık 100 ml beyaz sirkeyi dökün. 15 dk bekletin.

03 – Küvet / cam duş kapılarınızdaki sert su birikintilerini temizlemek için bir tencerede 250 ml beyaz sirke ısıtın. Yüzeye püskürtün. 15 dakika bekletin ve silerek temizleyin.

04 – Paslı malzemeleri bir kova beyaz sirke içine batırın ve fırça ile temizleyin.

05 – Eşit oranda beyaz sirke ve suyu karıştırın, cam ve/veya ayna yüzeyine püskürtün ve yumuşak bir bezle silin.

! Ancak sirke bazı yüzeylere de zarar verebilir. Doğal taş, cilalı ahşap, dökme demir veya alüminyum üzerinde kullanılması önerilmez.

Sirkeyi ASLA çamaşır suyu veya hidrojen peroksit ile birleştirmeyin. Zehirli buharlar ortaya çıkabilir.

Temizlik yaparken dikkat etmeniz ve kaçınmanız gereken karışımlar ile ilgili detayları burada anlatmıştık.

Sonuç olarak;

Sirkenin dezenfektan özellikleri olmasına rağmen, COVID-19’a neden olan koronavirüse karşı etkili olacak kadar güçlü değildir!

Sirkenin dezenfektan özellikleri olmasına rağmen, COVID-19’a neden olan koronavirüse karşı etkili olacak kadar güçlü değildir.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 4.7 / 5. Oylayan: 14

Yorum Yap