Seryum – Nadir Toprak Elementi

0

Birçoğumuz seryum elementine pek aşina değilizdir. Muhtemelen hiç duymayanlar da vardır. Ama kesinlikle görmüşsünüzdür!

Seryum düz televizyon ekranlarında, kompakt disklerde ve bazı önemli elektronik cihazda kullanılan bir elementtir. Seryum hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz ?…

Keşif – Seryum 1803 yılında keşfedilmiştir. Von Hisinger ve Berzelius tarafından Ceres asteroidine dayanarak isimlendirilmiştir.

Temel Bilgi – Seryum nadir bir toprak metali olarak adlandırılır. Ama ne gariptir ki; seryum yeryüzünde bakır ve kurşundan daha fazla bulunur. Element olarak seryumun bir kullanım alanı yoktur çünkü seryumun madeni yüzeyi kolayca kararır ve ayrıca su ile çok reaktif bir elementtir. Aynı zaman da ufak bir bıçakla çizilirse, ateş alıp tutuşabilir. Ama bileşikleri çok kullanışlıdır.

Kullanım Alanları – Seryum zehirsizdir ve dizel yanmalı motorların partikül emisyonunu azaltmak için kullanılabilir. Aynı zamanda astım ve bronşitten muzdarip insanlara yardım edebilir. TV ekranı, kompakt disk, düşük enerjili ampul yapımında da kullanılır.

Periyodik Tablo – Seryum periyodik tabloda lantanitler grubunda yer alır. Atom numarası 58’dir yani çekirdeğinde 58 proton ve çekirdeği çevreleyen 58 elektronu vardır.

Seryum elementi yüksek bir potansiyele sahiptir ve yakın zamanda çok daha geniş alanda kullanılması sürpriz olmaz.

Orjinal yazı : humantouchofchemistry.com

 

İlginizi Çekebilir!  Atom Büyüklüklerine Göre Periyodik Tablo

About Author

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

Leave A Reply

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.