Pazarlama Elementleri

Titanyum kredi kartları, iridyum uydu telefonları, krom tarayıcılar…

Altın elementi her zaman prestijle eşleştirilmiştir.Yarışmalarda birinci gelenlere verilen altın madalyalar, otellerde tercih edilen müşteri durumu, havayolları gibi birçok alanda altın prestijin simgesi olmuştur.Her zaman çok değerli olan elmas (kimya için karbon), platin ilişkili olduğu, isminde, tanıtımında kullanılan ürünlere kesinlikle istek uyandıran bir çekicilik bir kalite katıyorlar.

Periyodik cetvel sadece kimya başta olmak üzere birçok bilim alanında kullanılmakla kalmayıp; pazarlama ve reklam uzmanları tarafından da sıkça kullanılmaya devam ediyor.Belki de kimyacılardan çok reklamcılar periyodik cetveli incelemekteler.Ama tamamen farklı bir biçimde tabiki.Ürünlerine verdikleri element isimlerinin genelde o ürünle hiçbir ilgisi olmuyor.Sadece ürünlere ayrı bir hava katıp, onu daha farklı boyutlara taşımayı istiyorlar ki sanırım bunu da başarıyorlar.

Son günlerde televizyon da reklamlarda illa ki denk gelmişsinizdir.Eğer farkettiyseniz Turkcell – Turkcell Platinium adında yeni çıkardığı tarifesinin reklamlarını yapmakta.İçeriğinde çıkış noktasının ihtiyaçlar, vaktinizi değerli kılmak ve kişiye özel çözümlerle hayatınıza konfor katmaktan bahsediliyor ancak bunların platinyumun kimyasal özellikleri ile hiçbir bağı bulunmuyor.Ama kabul edelim ki platinyum kelimesi ayrı bir hava, çekicilik katmış tarifeye.

Teb’den Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk: TEB Titanium Worldcard.Evet yanlış duymadınız.Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde sunduğu fırsatlar ve yaşam stilinizi destekleyen hizmetleriyle tam hayalinizdeki kart.Eee hani titanyum nerede? Titanyum en sağlam metallerden birisi.1668 °C’lik bir erime noktasına sahip ve uzay gemisi gibi çok kompleks ve dayanıklılığın üst seviyede olması gereken ürünlerde kullanılıyor. Peki sizce bu kredi kartı da titanyumdan mı yapılıyor??

Bir an hayal ettiniz belki ama tabiki de böyle birşey yok..

Ama biraz da biz (kimyacılar) reklam yapıcak olursak; titanyum toksik değildir ve hiçbir mikro organizma ile reaksiyona girmez. Bu nedenle vücut içi ve dışı sağlık alanında geniş bir tatbikat alanı vardır.Hem çelikten yüzde kırk daha hafif hem de daha dayanıklı bir metaldir. Keza, terleyen ciltlere devamlı temas eden metallerde (saat bileziği/gözlük) titanyum uygundur.Eğer böyle bir ürüne ihtiyacınız varsa ama adında titanyum geçmeyip sadece titanyumdan yapıldığını biliyorsanız.. İsme aldanmayın deriz biz.

İlginizi Çekebilir!  Kim Kimya Bilimci Olmak İster?

google_chromium_old_logo_psd_by_ockre-d3f4qh2-300x300Parlak bir makyaj malzemesi “Krom”! Günümüzde hemen herkesin bildiği ve muhtemelen en çok tercih edilen internet tarayıcısı “Google Chrome”‘dur.Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısıdır. Adını çizgesel kullanıcı ara yüzünden almaktadır. “Chromium” isimli tarayıcı ise Google Chrome’un arkasındaki açık kaynak kodlu tasarıya verilen addır.Chromium projesi adını, Krom elementinden almaktadır. Geliştirici dokümantasyonunda belirtiği üzere, Google’ın amacına göre Chromium açık kaynak projenin adı, Chrome ise final ürünün adıdır.

İşte size Google Chrome’u anlatan bir animasyon video.Kromun buradaki yerini siz tahmin edin.

images

Oyun oynamayı seven varmı aramızda ? Araba yarışları konusunda en iyi film serisi bence “Hızlı ve Öfkeli” ve en iyi oyun da “Need for Speed” serisidir.Arabaları seviyorsanız Need for Speed’in karbon adlı bir sürümünün olduğunu da biliyorsunuzdur herhalde.Peki neden NFS Carbon? Karbon organik kimyanın temel taşı ama bu oyunda ki kullanımının aynı olduğunu zannetmiyorum.

Kimyasal özelliği ile bağdaştırılan bir ürün hiç mi yok peki? Aslında var.Yani vardı.İridyum uydu telefonları.90lı yıllarda Motorola şirketi 77 uyduyu dünya yörüngesine yerleştirdi.77 tane olmasının sebebi de tahmin ettiğiniz gibi iridyumun atom numarası olması.Ancak Motorola bunu yaparken yeterli araştırmayı yapmamış olmalı ki; yüksek konuşma fiyatları, pahalı uydu telefonları ve o zamanlar hızla gelişmeye başlayan cep telefonu furyası yüzünden şirket iflasın eşiğine gelmiştir.98 yılında Amerika ordusu projeyi çok uygun fiyata alarak 66 uydu ile yoluna devam ediyor.Yani proje artık iridyumla bağdaşmıyor.

66 atom numaralı element disporzyum.Kimbilir belki uyduların yeni versiyonun da bir şekilde kullanılmıştır.

Reklamcılar periyodik cetveli daha fazla kurcalamaya devam edicektir.İlerleyen zamanlar da birçok ürün reklamın da elementlerin isimlerini görebiliriz.Bir kimyasever olarak bunların farkına varın.Aktif veya faal farketmez kimya hayatın her alanında var.Kimya demek aslında hayat demek..

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap