Kristal İçinde Kristal

0
Üstte: Kobalt tabanlı kristal, nikel tabanlı kristal tarafından, Altta ise: Kobalt tabanlı kristal, çinko tabanlı kristal ile sarılmıştır.

Üstte: Kobalt tabanlı kristal, nikel tabanlı kristal tarafından,
Altta ise: Kobalt tabanlı kristal, çinko tabanlı kristal ile sarılmıştır.

Bu tuhaf görünümlü kristallerin ardında Fransa temelli bilim insanları bulunmaktadır. Starsbourg üniversitesinden Sylvie Ferlay, Mir Wais Hosseini ve meslektaşları, kristalleri hazırlamak için bir moleküler tektonik stratejisi kullandılar. Moleküler tektonik; birbirini tanıyan, kendiliğinden moleküler ağlar içine yerleşen, tektons denilen ve adeta birbiri için tasarlanmış yapı taşlarını ifade etmektedir.

Co, Ni, Cu ya da Zn gibi metallerin +2 değerlikli katyonları ile birleştirilen 2,4,6-piridintrikarboksilik asit, bisamidinyum ve sodyum hidroksit, metal katyonlara bağlı olarak farklı renklerin tek kristaller halinde birbirine bağlı olduğu metal kompleksleri oluşturmuşlardır. Bir metal temelli tek kristaller daha sonra, aynı ligandı (2,4,6-piridintrikarboksilik asit) ve organik tektonu (bisamidinyum dikatyonları) ve farklı bir metal katyonunu içeren bir çözeltiye daldırıldı. Birim hücre birbirine hemen hemen mükemmel bir şekilde monte oldu çünkü tek kristaller, farklı bir metal katyonun koordinasyon polimerinin kristalleşmesi için kaynak olmuştur. Bir bileşiğin tek kristalleri, kristal içinde kristal vermek üzere,başka bir tek kristal etrafında büyüdü.

Araştırmacılar bu kristal mühendislik stratejisinin, farklı kristal alanları ile kristal malzemelerin hazırlanması için çok güçlü bir araç olduğunu söylüyorlar. Bu yöntemle kaç renkli çizgili eklenmiş olabilir sorusu bizde merak olarak kalıyor.

Kaynaklar :

1) http://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2013/CC/C3CC45205K#!divAbstract

2) http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/10/crystal-within-crystal-molecular-tectonics

Kristal İçinde Kristal
Lütfen Oylayın.

İlginizi Çekebilir!  Üç Boyutlu Kristal Nasıl Yazdırılır?

Yazar Hakkında

Devran Uysal

BAÜ FBE Kimya A.B.D.' da Yüksek Lisans Öğrencisi

Bir Yorum Bırakın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.