Lavabo Açıcı Vücudunu Yaktı

Okuduğum bir haber çok dikkatimi çekti:

Tıkanan lavaboyu açmak için kullandığı toz lavabo açıcının üzerine daha sonra sıvı lavabo açıcı dökmesiyle birlikte etrafa sıçrayan kimyasal maddeler 43 yaşındaki Gülseren Dinlemez’in vücudunu yaktı.

Toz lavabo açıcılar genelde halk arasında kostik adıyla bilinen NaOH içerir. NaOH ve suyun tepkimesi ekzotermiktir, yani ikisini karıştırdığınız zaman dışarıya ısı verir. Üstelik NaOH üzerine birde kaynar suyu döktüğünüz zaman; çok daha dikkatli olmalısınız. Hem sıçrama olabilir; hem de çıkan duman sizi zehirleyebilir. Bunlar sadece toz lavabo açıcı ve su kullandığınız zaman olur.

Siz birde zaten zararlı olan bu karışımın üzerine sıvı lavabo açıcı dökerseniz… Sıvı lavabo açıcılar da genelde asit içerirler. Örneğin kezzap nitrik asittir, tuz ruhu hidroklorik asittir.

Siz sadece toz veya sıvı lavabo açıcıyı kendi başına kullandığınız zaman zararlı olabilecekken; birde bunları beraber kullandığınız zaman zararı ikiye katlamış olacaksınız.

Karıştırmamanız gereken kimyasal maddelerden daha önce burada ; temizlik yaparken en çok kullanılan kimyasal çamaşır suyunu diğer kimyasallar ile karıştırdığınız da neler olduğundan burada bahsetmiştik.

Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: / 5. Oylayan:

İlginizi Çekebilir!  Çamaşır Suyu ve Alkol Karışımı Kloroform Üretir
Paylaşmaya Değer!

Yazar Hakkında

Oğuzhan Eker

Oksijen ile aramda ironik bir bağ var.

Bir Yorum Yaz