Yeni Saç Kökü Hücreleri Üretmek

Eğer saç dökülmesi ya da kelliğe çare olan bir kozmetik ürünü geliştirseydiniz, muhtemelen milyarder olmuştunuz. Ürününüzü pazarlamanıza bile gerek kalmaz, ürün zaten kendi kendini satardı. Devasa bir tüketici talebi var ve insanlar işe yaramayan ürünlere her yıl milyarlarca lira para ödüyorlar.

kokhucreAslında gerçek şu ki; bölgesel kelliği tedavi edebilecek nitelikte bir ürünün işe yaraması son derece olasılık dışı gözüküyor. İnsan vücudu çok karmaşık bir yapıdır ve saç dökülmesinin nedeni; vadesi dolmuş saç kökü hücrelerinin çalışmayı bırakmalarıdır. Herhangi bir bölgesel tedavi ürünü cildinize nüfuz edecek ve her nasılsa artık işlevini görmeyen kök hücreleri tekrar canlandıracak. Bu kök hücreleri muhtemelen tamamen kendilerini kapatmıştır ve istediğiniz ürünü kullansanız bile, çok fazla etkisini göremezsiniz.

Kozmetik sektöründe çalışmak isteyenler için bu bir avantaj. Hala üretebilecekleri, geliştirebilecekleri ürünler mevcut.

Saç dökülmesine çare arayanlar için ise iki haberimiz var.

Birincisi, kötü haber… Saç dökülmesine çare olduğunu söyleyen kozmetik ürünleri muhtemelen hiçbir işe yaramayacaktır. Paralarınızı boş yere saçmayın.

İkinci haber ise; kozmetik bir çözüm yolu olmasa bile, saç dökülmesi ve kelliğe çare olabilecek potansiyel bir çözüm yolu keşfedildi.

Yetişkin insan hücrelerini, saç kökü üreten kök hücrelerine çevirmek.

Pensilvanya Üniversitesi araştırmacıları, yetişkin hücreleri epital kök hücrelere çevirmeyi başardıklarını duyurdu.

Epital kök hücreler, bağışıklığı baskılanmış fareye nakledildiği zaman, insan cilt ve saç köklerinin farklı hücre tiplerinin yenilendiği ve hatta yapısal olarak tanınabilen saç gövdesi üretebildiklerini gözlemlediler.  Bu durumun ileride insanlarda saç yenilenmesini sağlayacak teknolojinin geliştirilmesi ihtimalini yükselttiğini söylenebilir.

Günümüz de bu tarz teknolojiler çoktan kullanılmaya başladı bile. Bilim adamları vücudunuzun herhangi bir bölgesinden aldığı kan örneğinden hücre örneğini alıp, bir koloni içinde büyütüp, saç kök hücrelerine çevirip; saçınızın çıkmasını istediğiniz bölgeye aktarabiliyorlar.

Bilim ve teknoloji ilerledikçe hastalıklara yeni çözümler de üretiliyor. Kök hücreler sadece saç dökülmesine değil, tedavisi olmayan bir çok hastalığa da çare olabilecek gibi duruyor.

Kaynaklar

1) chemistscorner.com

2) sciencedaily.com

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap