Öğretmenin Kimyası’nda 2. Faz

Geçtiğimiz Aralık ayında Dow Türkiye, MEB İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV); gençlerimize fen derslerini sevdirmek ve fen okur-yazarlığını artırmak adına “Öğretmenin Kimyası” adı verdikleri bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmişlerdi.

“Öğretmenin Kimya”sının ilk adımında gerçekleştirilen 2 günlük atölyede, öğretmenlere dersleri daha eğlenceli, daha ilgi çekici hale getirmeleri için animasyon hazırlama, görsel deneyler sunma atölyesi verilmiş, kimyanın kullanım alanlarını gösteren görsel çalışmalar ile de öğretmenlerin öğrencilere bunları aktarmaları ve onların ilgisini çekmelerini amaçlamışlardı.

Geçtiğimiz hafta sonu 10-11 Mayıs 2014 tarihlerinde; Marmara Bölgesindeki liselerde görev yapan 125 kimya öğretmeni ile birlikte “Öğretmenin Kimyası” projesinin 2. fazı gerçekleştirildi.

Yapılan basın açıklamasında:

Dow Türkiye, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği “Öğretmenin Kimyası” projesinde buluşan öğretmenler, kimya bilimine ilişkin gelişmelerden bazı önemli örnekleri görme imkanı buldular.

Özellikle lise kimya öğretmenleri ve eğitim camiasında büyük ilgi uyandıran proje, Türkiye’de öğrencilerin fen ve kimya branşlarına olan ilgilerinin yükseltilmesini hedefliyor. Böylece, bilgi ve teknoloji çağına dönüşen 21. yüzyılda Türkiye’nin büyüme ve gelişmesine en hızlı ve yaygın katkıyı sağlayacak olan fen, kimya, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki başarı oranlarının üst düzeylere taşınması amaçlanıyor.

Bilgi, inovasyon, teknoloji ve hızın 21. yüzyılda her geçen gün daha fazla önem kazandığını vurgulayan Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu, “özellikle kimya ve fen bili dallarında teknoloji ile bütünleşmiş güncel bilgilerin devletler ve global şirketler açısından büyük önem taşıdığını” söyledi. 33 OECD ülkesi arasında Türkiye’nin fen okur yazarlığında en alt sıralarda yer almasını “Öğretmenin Kimyası” projesi ile değiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden İhsan Necipoğlu, “devletlerin inovasyonla fark yaratabilmek ve rekabetçi üstünlüklerini koruyabilmeleri için özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliği içinde olmaları” gerektiğinin altını çizdi.

ÖRAV adına konuşan Genel Koordinatör Esra Onat ise, büyük bir hızla gelişen bir dünyada gençlerin kendilerine yer bulabilmelerini sağlayacak bir eğitim sisteminin özellikle Türkiye açısından büyük gereksinim olduğunu söyledi. Esra Onat,”kaynakları hızla tükenen bir dünyada, hem iş olanakları hem de yeni bir yaşam formunun oluşturulması için Türkiye’deki öğrencilerin başta fen bilimleri olmak dünyanın ihtiyacı olan sürdürülebilir çözümleri üretecek alanlara kaydırılması gerektiğini” ifade etti.

Dow Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleşen 2 günlük eğitimde yaratıcı fen ve kimya eğitim yöntemlerini uygulama yoluyla öğrenen öğretmenler, edinimlerini okullarında öğrencileriyle paylaşmayı sürdürecekler. Ayrıca, projenin ilk aşamasında gibi, öğretmenler bu yöntemleri sınıflarında kullanıp öğrencileriyle birlikte hayata geçirebilecekleri sürdürülebilir bir kimya kulübü kurulması için teşvik edici olmaya da devam edecekler.

İlginizi Çekebilir!  Öğretmenin Kimyası

Sizce faydalı mıydı?

Değerlendirme: 0 / 5. Oylayan: 0

Yorum Yap