Dünyanın En Tehlikeli Asitleri

4
Gösterilen 2 - 5

157392241

Kral suyu (Aqua regia)

Kuvvetli asitler genellikle metalleri çözer ancak bazı metallerin bu asitlerin etkilerine karşı direnci yüksektir. İşte burada devreye Kral suyu girer. Hidroklorik ve nitrik asitin bu karışımı, asitlerin az etki ettiği ya da etki etmediği altın ve platin gibi değerli metallerle tepkime verebilmektedir. Bu iki asit tek başına kullanılsa bu metallerle tepkime veremez.

Aqua regia, son derece korozif iki kuvvetli asitin kimyasal yanık tehlikelerini birleştirir. Bu yüzden sadece bu bilgi temel alınarak en tehlikeli asitlerden biri olduğu söylenebilir.

Risk bununla da kalmıyor, aqua regia (kuvvetli asitten gelen) potansiyelini çabuk kaybeder, bu yüzden her kullanımda taze hazırlanması gerekir. Asitlerin karıştırılması zehirli bileşikler olan uçucu klor ve nitrozil klorürü oluşturur. Nitrozil klorür, azot dioksit oluşturmak için havayla tepkimeye giren nitrik oksit ve klora parçalanır. Aqua regia ile metallerin reaksiyonu havaya daha zehirli uçucuları bırakır, bu nedenle bu kimyasalları karıştırmadan önce çekerocak’ın kullanışlı olduğundan emin olun.  Çok kötü bir malzemedir ve etkileri zor giderilir.

Dünyanın En Tehlikeli Asitleri
3.9 (78.89%) 18 votes

İlginizi Çekebilir!  Kimya setinden bir GPS

Yazar Hakkında

Yücel Gider

İstanbul Üniversitesi FBE Fiziksel Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi

4 yorum

  1. Nurbanu Deniz Tarih:

    Mikro chip yapan Fizik ve Kimya laboratuvarin da mikroskop kontrolunde calustim , bu asit için bir hafta seminer vardı bizde kullanıldığı için. Almanca Flusssäure , acil yardım çantamız vardı vücuttaki kalsiyumun hemen toplanmasını önlemek için. Selamlar.

Bir Yorum Bırakın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.